Agata Puścikowska w książce pt. „Siostry nadziei. Nieznane historie bohaterskich kobiet walczących na Ukrainie” opisuje historie sióstr zakonnych, które po 24 lutym 2022 roku pozostały w kraju ogarniętym wojną. Wśród nich jest s. Teresa Matyja, salezjanka, która obecnie pracuje w Odessie.

 

– Dla mnie to było po prostu nie do pomyślenia, żeby wyjechać. Byłam świadoma tego, że ludzie tam zostaną, że nie mogą wszyscy wyjechać i co z nimi? Kto z nimi zostanie, jeśli my ich zostawimy – wyjaśnia s. Teresa – Dla mnie to nie był żaden dylemat, byłam zdecydowana, że zostaję, jesteśmy we wspólnocie trzy: dwie Polki, jedna Słowaczka.

Siostry z wielu zgromadzeń organizują pomoc humanitarną, udzielają schronienia uciekającym przed atakami, opiekują się kobietami i dziećmi, razem z sąsiadami chronią się w schronach i piwnicach, pocieszają, wspierają duchowo, są z ludźmi. Do tych niezwykłych kobiet dotarła autorka książki i opowiedziała ich przeżycia. Pokazała wojnę oczami kobiet. Siostry opowiadały czy czują strach, gdy spadają bomby lub widzą ogrom zniszczeń i cierpień. Mówią  o codzienności, lękach i nadziejach. To wyjątkowe świadectwo sióstr, które odważnie ryzykują własne życie, aby pomagać innym.

20 października Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK oraz Katolicka Agencja Informacyjna zorganizowali spotkanie promocyjne z autorką Agatą Puścikowską oraz siostrami zakonnymi: s. Alicją Jonaszą Bukowską i s. Teresą Mateją. Całe spotkanie dostępne można obejrzeć na stronie KAI.