W zambijskich slumsach w Kabwe powstał dom dziecka, szkoła, oratorium i punkt medyczny. Marzeniem ks. Michała Wziętka jest wybudowanie kolejnych domów i rozbudowa istniejących. Placówkę nazwał Iciloto, co znaczy sen/marzenie. Bóg spełnia marzenia.

Kabwe to jedno z większych miast w Zambii. Asfaltowe ulice, ładne budynki z cegły, wysokie zabudowania, sklepy. Główne ulice, w porównaniu do afrykańskich, prezentują się okazale. Jednak pośród pozornego wysokiego standardu życia dostrzegamy biedę i cierpienie. Na ulicach Kabwe żyje wiele dzieci. To ich dom. Wiele z nich pochodzi z Makululu – najbiedniejszej części miasta. To jedna z największych dzielnic biedy w całej Afryce. Aż 24% mieszkańców choruje na wirusa HIV lub AIDS, woda w studniach zakażona jest ołowiem, funkcjonuje jedna przychodnia, trzy szkoły podstawowe. Mieszka tam 80 000 ludzi i 5 000 sierot.

W 2017 roku powstał pierwszy dom dla chłopców ulicy w Makululu. Obecnie mieszka w nim 16 chłopców. W tym samym czasie otwarta została szkoła. Lekcje obywają się w budynku i na zewnątrz. Do szkoły przychodzi ponad 500 dzieci.

Postępy w dalszej rozbudowie szkoły i budowie drugiego domy dziecka widać na każdym kroku. Dzięki środkom, które przekazała hiszpańska organizacja, rozbudowano szkołę. Wykańczane są trzy klasy, pokój dyrektora i pokój nauczycielski. Po ukończeniu, uczniowie będą mieli do dyspozycji sześć klas. Aby budynek można było zarejestrować jako szkołę, potrzebne są jeszcze trzy klasy, trzy laboratoria i toalety.

We wrześniu tego roku zostanie zadaszony drugi budynek, w którym zamieszkają kolejne dzieci ulicy. Na początku ma powstać świetlica (sala lekcyjna), biuro, pokój i łazienka dla opiekuna. Budowa jest rozpoczęta, jednak ze względu na ograniczone fundusze, obecnie realizowana jest tylko część planów budowlanych. Do pomocy włączyło się wiele osób i instytucji: Darczyńcy z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, wolontariusze z Belgii, diakon z Australii i inni prywatni darczyńcy: „Dzięki tym środkom może uda się nam dokończyć to, co zaczęliśmy, a dalszą część domu będziemy budować po uzyskaniu następnym funduszy” – pisze ks. Michał.

Dziękujemy Dobrodziejom misji salezjańskich za otrzymane wsparcie. Trwa zbiórka na dalszą rozbudowę Iciloto. Wspieraj Projekt 539!