103455 zł
cel 100000 zł

551
wspierających

 ICILOTO, CZYLI MARZENIE – GRODZISK POMAGA AFRYCE

  Pola i Michał - logo     GRODZISK_logo                logo_misjesalezjanielogo panor

 

Projekt będzie realizowany we współpracy z Burmistrzem gminy Grodzisk Mazowiecki i jej mieszkańcami.

 

Potrzebujemy zebrać 100 000 PLN na budowę szkoły. Sierot jest 5000. Jeżeli na każdą z nich wpłacimy 20 PLN już uzbieramy wystarczającą kwotę.

Centrum dla Dzieci i Młodzieży

Celem projektu jest wybudowanie szkoły oraz dużego ośrodka dla dzieci i młodzieży.

W 2016 salezjanie rozpoczęli budowę pierwszego domu dziecka Iciloto położonego w Zambii. W chibemba Iciloto oznacza to sen lub marzenie. W niecałe dwa lata zbudowano pierwszy budynek domu dziecka oraz mały budynek niewielkiej szkoły. W domu dziecka mieszka 16 chłopców ulicy, a do szkoły przychodzi około 350 dzieci, które mieszkają w slumsach. Na placówce misyjnej funkcjonuje też oratorium, świetlica środowiskowa. Na codzienne zajęcia do tej świetlicy przychodzą setki dzieci i młodzieży. Pomieszczeń jest zdecydowanie za mało, część zajęć odbywa się na świeżym powietrzu w cieniu drzew.

Z uwagi na dużą skalę oraz długoterminowe działania projekt został podzielony na kilka etapów. Na początku wyposażymy szkołę w pomoce dydaktyczno – naukowe: zeszyty, przybory szkolne, książki do nauki, podręczniki, długopisy, kredki, mundurki szkolne, ubrania, 10 komputerów, 4 drukarki. Kolejno, wykończymy salę lekcyjną, która pozostaje w stanie surowym. W tym samym czasie planujemy wybudowanie i wyposażenie świetlicy, szkoły i biblioteki.

Następnym etapem będzie budowa kolejnych budynków sierocińca.

Chłopcy ulicy

Dzieci i młodzież mieszkają na ulicach Kabwe. Wiele z nich pochodzi z dzielnicy slumsów Makululu. Żyje tam około 5 000 sierot. Pomóżmy im. Zapewnijmy dom, jedzenie, ubrania i szkołę. I Ty możesz pomóc w realizacji Projektu budowy Centrum dla Dzieci i Młodzieży ICILOTO.

Makululu woła o pomoc

W dzielnicy slumsów Makululu żyje ponad 80.000 ludzi. Gęstość zaludnienia jest ogromna. Ludzie chorują, a na całą dzielnicę jest tylko jedna przychodnia, w której brakuje podstawowych lekarstw. Jednym z największych problemów jest wirus HIV i AIDS. Choruje aż 24% ludzi dorosłych. W wyniku tego statystycznie więcej niż 1 dziecko na 4 to sierota. W wielu domach panuje przemoc, brakuje jedzenia, akceptacji, bezpieczeństwa i miłości. Dzieci chodzą do pracy, muszą zarobić na utrzymanie. Decydują się na ucieczkę i wolą żyć na ulicy. Bardzo szybko wpadają tam w nałogi. Nadużywają alkoholu, palą, wąchają klej. Muszą walczyć o swoją pozycję. Nałogi i przemoc zapewniają im złudne poczucie akceptacji ze strony ich rówieśników z ulicy.

Pomóżmy dzieciom, które mieszkają na ulicach Kabwe i slumsach Makululu. Trzeba im zapewnić dom, w którym poczują się akceptowani, kochani i bezpieczni. Wybudujmy szkołę oraz ośrodek dla dzieci i młodzieży.

Docelowo w Makululu ma powstać duże centrum młodzieżowe, w skład którego będą wchodzić:

  • duża szkoła podstawowa z 18 klasami dla dzieci z ulicy oraz dla sierot, które nigdy nie chodziły do szkoły albo przerwały szkołę z braku pieniędzy czy zaniedbania opiekunów wraz z biurami, dwoma laboratoriami oraz toaletami,
  • świetlica dla dzieci
  • duży dom dziecka dla dzieci z ulicy i dla sierot, w skład którego będzie wchodziło 6 budynków,
  • oddzielna duża jadalnia wraz z kuchnią
  • trzy warsztaty przysposobienia do zawodu,
  • centrum rolnicze z kursami zawodowymi wraz z produkcją na utrzymanie dzieci z domu dziecka, w tym stawy, ogród i sad,
  • biblioteka z czytelnią,
  • biblioteka multimedialna z salą komputerową oraz pomocami naukowo – dydaktycznymi, w tym z książkami i pomocami do nauki.

Pomóżmy zrealizować sen o domu i szkole dla setek dzieci, które mieszkają w skrajnym ubóstwie.

Wesprzyj Projekt: Grodzisk pomaga Afryce – Projekt 539!
Ty też możesz pomóc w realizacji tego marzenia!

Za projekt odpowiada ks. Michał Wziętek SDB

Jezus w Afryce

W niedzielę 28 października 2018 roku o 12:45 TVP 1 wyemitowała film „Jezus w Afryce”, którego tematem przewodnim są misje w Zambii. Cały film możesz obejrzeć TUTAJ

WESPRZYJ PROJEKT 539

WRZESIEŃ 2018

Projekt zrealizowany. Dziękujemy!

Drodzy darczyńcy misji w Chiloto,

Dzięki Waszej wspaniałej hojności i modlitwie oraz pomocy miasta Grodzisk Mazowiecki nasza placówka Chiloto w Makululu nadal tętni życiem, co więcej jest jeszcze głośniej i gwarniej. Znacznie poprawiły się warunki pracy i nauki. Mogliśmy też odetchnąć z ulgą, ponieważ udało się wybudować wszystkie niezbędne pomieszczenia według aktualnych wymogów ministerstwa edukacji.
Za zebraną kwotę udało nam się zrealizować projekt rozbudowy i wyposażenia naszej placówki szkolnej. Nowy budynek szkolny posiada dwie nowe klasy, w tym jedną do prowadzenia zajęć z gospodarstwa domowego, nowego przedmiotu wprowadzonego do podstawy programowej. Umożliwiło nam to przyjęcie kolejnych 190 uczniów. Dodatkowo powstał gabinet dla dyrektora szkoły, zamontowaliśmy sejf, gdzie trzymane są wszystkie dokumenty w tym egzaminy państwowe ( niezbędne pomieszczenie wymagane, jeżeli chce się mieć możliwość przeprowadzania egzaminów). Udało nam się w pełni wyposażyć klasy, oraz zakupić niezbędny sprzęt do kuchni, gdzie dzieci, będą miały szansę uczyć się gotować smaczne i przede wszystkim wartościowe posiłki.
Właśnie trwają wakacje, mimo to dzieci z klas siódmych nadal uczęszczają do szkoły. Dla nich to czas wytężonej pracy. Już niebawem zaczynają się oficjalne egzaminy państwowe a od ich wyników zależy bardzo wiele. Jednak nawet najlepsze oceny nie sprawią, że nagle pojawią się pieniądze na czesne, które muszą opłacić jeżeli chcą nadal kontynuować naukę. Dla wielu z nich szkoła podstawowa to wielki znak zapytania, ciężka praca przynosi efekty i satysfakcję, jednak większości z naszych podopiecznych nie stać na kontynuacje edukacji. Staramy się dać im tę szansę i z wielką nadzieją patrzymy w przyszłość. Nowe pomieszczenia umożliwiły nam założenie szkoły ponadpodstawowej, która rusza od przyszłego roku. Dzięki temu, większość naszych siódmoklasistów będzie mogła przystąpić do 8 klasy, tutaj w Chiloto w Makululu.
Pamiętamy o Was w modlitwie i z całego serca dziękujemy za możliwości jakie tworzycie dla naszej młodzieży. Dla większości z nich to pierwszy raz gdy ktoś, zrobił dla nich coś bezinteresownie z dobroci serca. Starają Wam się to wynagrodzić ciężką pracą w szkole i modlitwą w waszej intencji.

Bóg zapłać.
Ksiądz Michał Wziętek.