Majowe weekendy służą wyjazdom i aktywnemu wypoczynkowi. Wolontariusze z warszawskiego Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego również nie próżnowali w tym czasie – przez blisko sześć dni (od 28 kwietnia do 3 maja 2018) w przepięknych okolicznościach przyrody wzmacnialiśmy nie tylko naszego ducha, ale też mieliśmy okazję poznać salezjańskie dzieła stanowiące ikonę Podlasia.

Udział w  tegorocznych rekolekcjach, które odbyły się w Różanymstoku, brali przede wszystkim wolontariusze, którzy w tym roku wyjeżdżają na roczne misje, ale także osoby, które wyjadą na krótki termin. Stałym punktem rekolekcji była Eucharystia, poranna i wieczorna modlitwa, różaniec i konferencje, które prowadził ks. Tomasz Łukaszuk. Motywem przewodnim codziennych rozważań były „Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko. Każda z konferencji prowadzona była w oparciu o fragmenty wspomnianej wyżej książki, istotne i przełomowe w życiu ks. Bosko i jak się okazało, mające również odzwierciedlenie w naszych decyzjach związanych z wyjazdem na misje. Tradycją salezjańską jest, że po wieczornej modlitwie kierowane jest „słówko na dobranoc” – rekolekcje dały i nam, wolontariuszom, możliwość podzielenia się swoimi przemyśleniami, często wynikającymi z życiowych doświadczeń.

Czas rekolekcji to nie tylko modlitwa i duchowe rozważania. Był to też moment na wspólny śpiew, profesjonalne i na wysokim poziomie mecze w siatkówkę i koszykówkę , rozgrywki planszowe dostarczające tyle samo emocji co śmiechu oraz wycieczki, w czasie których mogliśmy poznać  dzieła, które prowadzą salezjanie. Poza zapierającym dech w piersi Sanktuarium Maryjnym w Różanymstoku oraz sąsiadującym z nim Salezjańskim Ośrodkiem Wychowawczym, odwiedziliśmy też m.in. Oratorium Św. Jana Bosko w Ełku, znaleźliśmy się w samym środku Europy w Suchowoli, parafię salezjańska w Suwałkach oraz podziwialiśmy klasycystyczne wnętrza Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce. Każdej z tych wypraw towarzyszył przede wszystkim dobry humor, czego raczej nie można powiedzieć o pogodzie, która płatała nam niejednokrotnie figla.

Ostatni dzień naszego pobytu w Różanymstoku był wyjątkowy – w święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Św. z okazji 25-lecia przyjęcia święceń kapłańskich ks. Andrzeja Reuta SDB, który obecnie posługuje na misjach w Zambii. Zarówno sam udział w Eucharystii, odprawianej właśnie w tym miejscu i w intencji ks. Andrzeja, który całe swoje kapłańskie życie poświęcił pracy misyjnej, stanowiły doskonałe podsumowanie i zakończenie naszych rekolekcji.

Ewelina Paździor
uczestniczka rekolekcji

ZOBACZ ZDJĘCIA Z REKOLEKCJI!