Dziś, 4 maja ks. Jacek Zdzieborski był gościem audycji Poranek “Siódma 9”. Dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego opowiadał o kampanii Covid19 – Pomoc, którą Ośrodek prowadzi od 9 kwietnia br.

Ks. Jacek Zdzieborski mówił o trudnej sytuacji w krajach misyjnych w związku z pandemią koronawirusa. Wirus może doprowadzić do katastrofy w tych ubogich krajach, bo ludziom zaczyna zaglądać w oczy głód. „Dochodzi do sytuacji buntu na ulicach, buntów społecznych. Ludzie po prostu nie chcą dać się zamykać w domach, po prostu nie są w stanie tam przeżyć. Nie ma co jeść, jedzenia nie magazynują. Wiele razy pracują, jak to mówią w języku angielskim ‘from hand to mouth’ – od ręki do ust. Rano wychodzą na ulice, starają się nająć do jakiejś pracy dorywczej, w ciągu dnia coś zapracować, zarobić, wieczorem kupić jedzenie i następnego dnia historia się powtarza. Jeżeli nie ma tej pracy dorywczej, jeżeli mają siedzieć w domu, to nie mają również co jeść. Wiele razy informują naszych misjonarzy: wolimy umrzeć od choroby niż z głodu.”

Potrzeby są ogromne. Ks. Jacek mówił również o prowadzonej przez Ośrodek zbiórce, jako odpowiedź na aktualne potrzeby, o których piszą i mówią misjonarze. „Ogłosiliśmy zbiórkę na naszej stronie i tutaj wielki ukłon w stronę naszych darczyńców”. Pieniądze już zostały wysłane do Malawi, Bangladeszu, Zambii. Za pieniądze misjonarze kupują środki dezynfekcyjne, mydło, maseczki, ale przede wszystkim żywność. „Misjonarze przygotowują też takie pakiety i dzielą, to też pokazujemy, zwłaszcza w Indiach to się odbywa, na slumsach w Kalkucie, mąka, ryż olej, ziemniaki, ale są też przygotowywane ciepłe posiłki.”

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy w audycji Poranek Siódma9.

 

Więcej o sytuacji w krajach misyjnych przeczytasz na stronie misjesalezjanie.pl/covid19-pomoc/