W ubiegłym tygodniu, przed swoim powrotem na misje, odwiedziła nas s. Anna Polak, misjonarka pracująca w Etiopii.

S. Anna pracuje na misji sióstr salezjanek Kidane Mehret w Adwa, w północnej części Etiopii. Od samego początku istnienia misji siostry opiekują się kobietami i dziećmi, szczególnie pomagają kobietom doświadczającym przemocy domowej. Misja w Adwa obejmuje także przedszkole z 400 dziećmi, szkołę podstawową, gimnazjum i liceum z 1500 uczniami, technikum liczące 100 uczniów, centrum młodzieżowe, do którego uczęszcza ponad 1000 dziewcząt. S. Anna m.in. zarządza hostelem dla zagrożonych dziewcząt, ale jak sama podkreśla, najlepiej odnajduje się w edukacji. Odpowiada za żłobek, przedszkole i oratorium. Organizuje gry sportowe, zajęcia muzyczne, językowe. Prowadzi również katechezę dla katolików.
Siostry realizują też projekt pomocy społecznej dla rodzin z około 2000 dzieci, łącznie ponad 6000 osób regularnie otrzymuje pomoc.

Misjonarki prowadzą też szpital. Obecnie to jedyna funkcjonująca placówka medyczna w tym regionie. Z powodu trudnej sytuacji w północnej części kraju salezjanki szczególnie pomagają teraz potrzebującym dzieciom i mieszkańcom Adwa. W naszym Ośrodku Misyjnym uruchomiliśmy PROJEKT na pomoc dla głodujących Etiopczyków.