Na urlop do Polski przyjechał ks. Eugeniusz Wnęk, misjonarz w Zambii. W pierwszych dniach pobytu odwiedził nas i opowiedział o sytuacji na placówce misyjnej.

Ks. Eugeniusz Wnęk pracuje w Bauleni, jednej z biedniejszych dzielnic Lusaki, stolicy Zambii. Salezjanie prowadzą tam parafię i oratorium. Na co dzień wspierają biednych mieszkańców słowem i czynem, głoszą Ewangelię i organizują akcje dożywiania oraz zajęcia sportowe, edukacyjne i formacyjne. Misjonarz pomaga we wszystkich działaniach, przede wszystkim w oratorium, w którym działa m.in. 8 drużyn piłkarskich. W weekendy na zajęcia przychodzi 200-300 młodych osób. To jedyne miejsce w okolicy oferujące bezpieczne możliwości spędzenia czasu.

W Bauleni mieszka około 100 tys. ludzi. Żyją w ubogich, często blaszanych domach. Poszukują dorywczych prac, żyją z dnia na dzień. W czasie wprowadzonych obostrzeń stracili możliwość zarobku, jedzą raz dziennie. Salezjanie starają się im pomagać. Od poniedziałku do soboty przychodzi ponad 200 dzieci na obiad. Niestety sytuacja w kraju pogarsza się przez inflację i drożejący import produktów spożywczych, a także zbliżające się wybory prezydenckie.

Ks. Eugeniusz na misje wyjechał jeszcze jako kleryk w 1987 roku. Od 34 lat pracuje w Zambii. Życzymy dobrego odpoczynku, błogosławieństwa Bożego i opieki Wspomożycielki Wiernych na każdy dzień.