S. IWONA SKWIERAWSKA FMA

Pochodzę z Gdańska.

Śluby zakonne złożyłam
5 sierpnia 1990 roku.

Kościół posłał mnie na misje w 2000 roku.

Państwa, w których pracowałam:
Rwanda (Kigali, Gisenyi) i Kenia (Nairobi, Makuyu, Embu, North Horr), Tanzania (Dar es Salaam).


Aktualnie pracuję
w Kenii.

Moja praca na co dzień …

Jestem wicedyrektorką naszej Szkoły Podstawowej, uczę religii, ale nie tylko. Zajmuję się również finansami i administracją. Dodatkowo uczę języka angielskiego w szkole zawodowej. W sobotę i niedzielę pracuję w oratorium, w godzinach popołudniowych mam spotkania formacyjne z młodzieżą katolicką ze szkół średnich. Mój dzień zaczyna się bardzo wcześnie, bo już o 4.30 rano modlitwami i rozmyślaniem, następnie jest Msza Święta w naszym Kościele Parafialnym, ponieważ Msze Święte w naszej kaplicy odbywają się tylko dwa razy w tygodniu. W godzinach porannych przebywam w szkolnym biurze, tak aby móc przyjmować rodziców wraz z dziećmi sprawiającymi problemy wychowawcze, wychodzę z biura jedynie na lekcje lub na obiad.
W naszej szkole ofiarujemy naukę krawiectwa oraz kurs komputerowy. W sobotę i niedzielę nasze boiska, które są jedynymi w okolicy, zapełniają się dziećmi i młodzieżą, które tutaj mają trochę wolnej przestrzeni, ale przede wszystkim są bezpiecznymi miejscami do zabawy. Na naszym podwórku spotykają się  muzułmanie i chrześcijanie, bawią się i modlą razem i tak już od ponad 27 lat. Wieczorami, każdego dnia przychodzą jeszcze grupy piłkarzy i koszykarzy, którzy mają tutaj swoje miejsce na treningi. Tak wiec, mój dzień zaczyna się bardzo wcześnie rano a kończy późnym popołudniem, o godzinie 18.00, a to wszystko w otoczeniu 600 młodych ludzi.

Moja misja w trzech słowach …

Moje misyjne marzenie …

Chciałabym móc bardziej dzielić życie z tymi ludźmi, dzielić się moja wiarą, pomagać im zrozumieć i odkrywać osobę Jezusa, Jego miłość do wszystkich, bez wyjątku. Znaleźć sposób, by polepszyć pozycję kobiet w społeczeństwie – wpływy Islamu niestety nie pomagają w jej promocji. Polepszając sytuację kobiet, tym samym poprawiamy sytuację dzieci. W Tanzanii kobiety nie są otoczone pomocą prawną, kiedy mąż je zostawia są skazane same na siebie.

Kolejnym marzeniem jest móc zapewnić dożywianie w szkole wszystkim, którzy tego potrzebują. Tworzenie miejsc pracy dla młodych ludzi oraz kobiet, tak by byli w stanie polepszać warunki życia w ich własnym miejscu zamieszkania.

Europa obecnie boryka się z wielka ilością imigrantów. Uważam, że gdybyśmy pomogli im wieść godne życie w ich własnym kraju to nie musieliby go opuszczać. Więcej inicjatyw dających nadzieje na miejscu a ludzie nie opuszczaliby swoich domów.

Słowo do Was …

Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają misje i nas misjonarzy. Wasza modlitwa, cierpienie, wsparcie materialne pozwala nam docierać do miejsc, które nawet trudno sobie wyobrazić. Proszę chorych i cierpiących ofiarujcie za Nas swoje cierpienia, bo jesteście dla nas zapleczem, bez którego nie możemy wygrać żadnej „bitwy”.

Proszę o modlitwę …

Jak podjąć Duchową Adopcję Misjonarza?

1
Wypełnij deklarację
Duchowej Adopcji Misjonarza
i wybierz misjonarza lub misjonarkę
za którą ofiarujesz swoją modlitwę.

WYPEŁNIJdeklarację

2
Na Twój adres pocztowy wyślemy Ci
potwierdzenie Duchowej Adopcji
wybranego misjonarza oraz
wizytówkę ze zdjęciem osoby,
za którą podejmujesz modlitwę.

ODBIERZwizytówkę

3
Módl się za wybranego
misjonarza i wspieraj go
postem i wyrzeczeniami.
Sam możesz wybrać
sposób modlitwy.

MÓDL SIĘza misjonarza

4
Podejmując modlitwę
za misjonarza dołączasz do
Misyjnej Rodziny Salezjańskiej.
Co dwa miesiące wyślemy Ci
czasopismo “Misje Salezjańskie”
na Twój adres mailowy (pdf).

OBSERWUJwydarzenia na misji

Koordynator Duchowej Adopcji Misjonarza