S. IWONA SKWIERAWSKA FMA

Pochodzę z Gdańska.

Śluby zakonne złożyłam
5 sierpnia 1990 roku.

Kościół posłał mnie na misje w 2000 roku.

Państwa, w których pracowałam:
Rwanda (Kigali, Gisenyi) i Kenia (Nairobi, Makuyu, Embu, North Horr), Tanzania (Dar es Salaam).


Aktualnie pracuję
w Kenii.

Moja praca na co dzień …

Jestem wicedyrektorką naszej Szkoły Podstawowej, uczę religii, ale nie tylko. Zajmuję się również finansami i administracją. Dodatkowo uczę języka angielskiego w szkole zawodowej. W sobotę i niedzielę pracuję w oratorium, w godzinach popołudniowych mam spotkania formacyjne z młodzieżą katolicką ze szkół średnich. Mój dzień zaczyna się bardzo wcześnie, bo już o 4.30 rano modlitwami i rozmyślaniem, następnie jest Msza Święta w naszym Kościele Parafialnym, ponieważ Msze Święte w naszej kaplicy odbywają się tylko dwa razy w tygodniu. W godzinach porannych przebywam w szkolnym biurze, tak aby móc przyjmować rodziców wraz z dziećmi sprawiającymi problemy wychowawcze, wychodzę z biura jedynie na lekcje lub na obiad.
W naszej szkole ofiarujemy naukę krawiectwa oraz kurs komputerowy. W sobotę i niedzielę nasze boiska, które są jedynymi w okolicy, zapełniają się dziećmi i młodzieżą, które tutaj mają trochę wolnej przestrzeni, ale przede wszystkim są bezpiecznymi miejscami do zabawy. Na naszym podwórku spotykają się  muzułmanie i chrześcijanie, bawią się i modlą razem i tak już od ponad 27 lat. Wieczorami, każdego dnia przychodzą jeszcze grupy piłkarzy i koszykarzy, którzy mają tutaj swoje miejsce na treningi. Tak wiec, mój dzień zaczyna się bardzo wcześnie rano a kończy późnym popołudniem, o godzinie 18.00, a to wszystko w otoczeniu 600 młodych ludzi.

Moja misja w trzech słowach …

Moje misyjne marzenie …

Chciałabym móc bardziej dzielić życie z tymi ludźmi, dzielić się moja wiarą, pomagać im zrozumieć i odkrywać osobę Jezusa, Jego miłość do wszystkich, bez wyjątku. Znaleźć sposób, by polepszyć pozycję kobiet w społeczeństwie – wpływy Islamu niestety nie pomagają w jej promocji. Polepszając sytuację kobiet, tym samym poprawiamy sytuację dzieci. W Tanzanii kobiety nie są otoczone pomocą prawną, kiedy mąż je zostawia są skazane same na siebie.

Kolejnym marzeniem jest móc zapewnić dożywianie w szkole wszystkim, którzy tego potrzebują. Tworzenie miejsc pracy dla młodych ludzi oraz kobiet, tak by byli w stanie polepszać warunki życia w ich własnym miejscu zamieszkania.

Europa obecnie boryka się z wielka ilością imigrantów. Uważam, że gdybyśmy pomogli im wieść godne życie w ich własnym kraju to nie musieliby go opuszczać. Więcej inicjatyw dających nadzieje na miejscu a ludzie nie opuszczaliby swoich domów.

Słowo do Was …

Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają misje i nas misjonarzy. Wasza modlitwa, cierpienie, wsparcie materialne pozwala nam docierać do miejsc, które nawet trudno sobie wyobrazić. Proszę chorych i cierpiących ofiarujcie za Nas swoje cierpienia, bo jesteście dla nas zapleczem, bez którego nie możemy wygrać żadnej „bitwy”.

Proszę o modlitwę …

Jak podjąć Duchową Adopcję Misjonarza?

1
Wypełnij deklarację
Duchowej Adopcji Misjonarza
i wybierz misjonarza lub misjonarkę
za którą ofiarujesz swoją modlitwę.

WYPEŁNIJdeklarację

2
Na Twój adres pocztowy wyślemy Ci
potwierdzenie Duchowej Adopcji
wybranego misjonarza oraz
wizytówkę ze zdjęciem osoby,
za którą podejmujesz modlitwę.

ODBIERZwizytówkę

3
Módl się za wybranego
misjonarza i wspieraj go
postem i wyrzeczeniami.
Sam możesz wybrać
sposób modlitwy.

MÓDL SIĘza misjonarza

4
Podejmując modlitwę
za misjonarza dołączasz do
Misyjnej Rodziny Salezjańskiej.
Co dwa miesiące wyślemy Ci
czasopismo “Misje Salezjańskie”
na Twój adres mailowy (pdf).

OBSERWUJwydarzenia na misji

Koordynator Duchowej Adopcji Misjonarza

Wspieram duchowoWspieram materialnie