KS. KRZYSZTOF NIŻNIAK SDB

Pochodzę z miejscowości Sobin, diecezja legnicka.

Kościół posłał mnie na misje w 1994 roku.

Państwa, w których pracowałem:
Kenia, Tanzania, Uganda, Nigeria.


Aktualnie pracuję
w Ghanie.

Moja praca na co dzień …

Na co dzień odpowiadam  za sprawy administracyjne we wspólnocie, jestem prowincjalnym ekonomem. Funkcję tę pełnię od roku 2016. Przede wszystkim odpowiadam za animację prowincji od strony administracyjnej, finansowej, wizytuję pobliskie wspólnoty. Swoją pracę traktuję jako misję, służenie kościołowi, zgromadzeniu oraz współbraciom.

Moja misja w trzech słowach …

Misyjny cud…

Jednym z cudów jakich doświadczyłem podczas wieloletniej posługi misyjnej jest mój osobisty cud, ochrona i łaska Matki Bożej. Pracowałem wówczas w Nigerii, był rok 2012. Pewnego dnia, późnym wieczorem wracaliśmy ze współbraćmi do domu. W pewnej chwili zaatakowali nas uzbrojeni bandyci. Było ich około 15, uzbrojeni w karabiny i pistolety. Wyrzucili nas z samochodu. Mnie pchnęli na asfalt. Jeden z nich podszedł do mnie, kazał uklęknąć i podnieść ręce do góry. Podniosłem ręce ku górze, zrobiłem głęboki akt żalu, jakiego nigdy w życiu jeszcze nie zrobiłem, modliłem się słowami „Jezu przebacz mi wszystkie moje grzechy”. Napastnik przez cały czas mnie przeszukiwał. W pewnym momencie włożył rękę do mojej prawej kieszeni i wyciągnął różaniec. Popatrzył na niego i odszedł. Nic mi nie zrobił. Powiedział jedynie, abym uciekał do buszu, więc uciekłem. Nikomu nic się nie stało. Dla mnie osobiście była to namacalna moc różańca i opieki Matki Bożej Wspomożycielki.
Każdego dnia dziękuję za ten cud.

Moje misyjne marzenie …

Chciałbym żeby w mojej prowincji były liczne, dobre i święte powołania. Marzę o tym by  w Ghanie został ogłoszony błogosławiony lub święty. Pragnę, aby młodzież w Ghanie miała lepsze warunki do nauki, zaczynając od przedszkola kończąc na studiach. Podziwiam ich zapał do nauki, pragnienie zdobywania wiedzy. Bardzo bym chciał, aby edukacja była dostępna tak jak w Polsce, by rozwój przemysłowy jak i  infrastruktura stały na dużo lepszym poziomie a ludzie mieli dostęp do tego co mamy w Polsce, takie podstawy do życia. 

Słowo do Was …

Z całego serca dziękuję za wszelką pomoc duchową, modlitewną, materialną jak i finansową. Dziękuję za wszelkie znaki życzliwości, pamięci. Zachęcam aby wspierać misje, misjonarzy, a szczególnie ludzi, do których misjonarze idą z posługą i modlitwą. Siła nasza jest w jedności. Staniemy się światłem dla drugiego człowieka. To w nawiązaniu do słów św. Matki Teresy, która mówiła „chodźcie za mną i bądźcie światłem”. Być światłem Chrystusa dla drugiego człowieka, wlać nadzieję, podać rękę. Każdego miesiąca odprawiam mszę św. z mojej inicjatywy, za pozwoleniem przełożonych w intencji Dobrodziejów. Nasz kościół to piękna sieć, która rozciąga się po  całym świecie, cały kościół Chrystusa. Możemy modlić się za siebie nawzajem, nie znając się. Zachęcam do nabożeństwa do Wspomożycielki Wiernych. Teraz mamy 100. rocznicę objawień w Fatimie. Maryja prosiła, aby każdy ofiarował się jej Niepokalanemu Sercu. Powiedziała: „ostatecznie moje Niepokalane Serce zwycięży”. Kard Hlond, salezjanin mówił: „jeśli zwycięstwo przyjdzie, to przyjdzie przez Maryję, dlatego, że przez Maryję Bóg dokonał odnowy całego świata”. Zachęcam do tego, aby przy Niej trwać, przy św. Józefie i naszym radosnym księdzu Bosko.

Proszę o modlitwę …

Jak podjąć Duchową Adopcję Misjonarza?

1
Wypełnij deklarację
Duchowej Adopcji Misjonarza
i wybierz misjonarza lub misjonarkę
za którą ofiarujesz swoją modlitwę.

WYPEŁNIJdeklarację

2
Na Twój adres pocztowy wyślemy Ci
potwierdzenie Duchowej Adopcji
wybranego misjonarza oraz
wizytówkę ze zdjęciem osoby,
za którą podejmujesz modlitwę.

ODBIERZwizytówkę

3
Módl się za wybranego
misjonarza i wspieraj go
postem i wyrzeczeniami.
Sam możesz wybrać
sposób modlitwy.

MÓDL SIĘza misjonarza

4
Podejmując modlitwę
za misjonarza dołączasz do
Misyjnej Rodziny Salezjańskiej.
Co dwa miesiące wyślemy Ci
czasopismo “Misje Salezjańskie”
na Twój adres mailowy (pdf).

OBSERWUJwydarzenia na misji

Koordynator Duchowej Adopcji Misjonarza