KS. JAN BEDNARZ SDB

Pochodzę ze Skawiny w archidiecezji krakowskiej.

Kościół posłał mnie na misje
w sierpniu 1987 roku.

Święcenia kapłańskie przyjąłem
w 1991 roku w Krakowie.

Państwa, w których pracowałem:
studia teologiczne w Cremisan w Izraelu, studia w Genui we Włoszech, Egipt.

Aktualnie pracuję
 w Polsce.

Moja praca na co dzień …

Jako ksiądz mam również wykształcenie techniczne, więc nauczam przedmiotów zawodowych w naszej szkole zawodowej w Aleksandrii, która jest szkołą na prawach państwowych. Jest to jakby szkoła włoska na terenie Egiptu. Po jej ukończeniu uczniowie utrzymują dyplom z Unii Europejskiej, który zaświadcza, że są absolwentami szkoły włoskiej. Nauczam przede wszystkim elektroniki i elektrotechniki, jestem również odpowiedzialny za siedem laboratoriów technicznych, które są na terenie naszej szkoły. Szkoła ma również wydział mechaniczny i elektryczny. Ja pracuję na wydziale elektrycznym.

Moja misja w trzech słowach …

Misyjne owoce mojej pracy …

Misyjnym cudem są relacje i więzi jakie zawiązują się wśród młodzieży uczącej się w szkole. Na terenie naszej szkoły jest ponad 1500 uczniów, a wśród nich muzułmanie i chrześcijanie. Mimo różnicy wyznań nigdy nie doszło do awantur czy rękoczynów. Przebywanie razem przynosi o wiele więcej owoców niż formalne nauczanie w postaci scenariuszy lekcji, czy pogadanek o przyjaźni między chrześcijanami i muzułmanami. W szkole zawiązują się głębokie przyjaźnie między chrześcijanami i muzułmanami, które później owocują w przyszłym życiu. To jest właśnie cud Księdza Bosko, że potrafi dotrzeć do serc każdego człowieka, każdego młodzieńca, każdego dziecka, które do nas przychodzi.

Innym misyjnym cudem jest święto Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, w przygotowaniach którego chętnie uczestniczą muzułmanie. Razem budujemy ołtarz zewnętrzny o gigantycznych rozmiarach, aby wieczorem odprawić Mszę Świętą i przejść w procesji ulicami Aleksandrii. Wieczorem, przy ołtarzu pojawiają się również kobiety z nakryciem głowy, co oznacza, że są wyznania islamskiego. Zapalają świeczkę i idą w procesji w ciszy. Wierzymy, że ten cud Maryi sprawi, że wzajemne zbliżenie chrześcijan i muzułmanów w Egipcie będzie owocowało pokojem.

Moje misyjne marzenie …

Moim misyjnym marzeniem jest, aby uczniowie których spotykam w moim życiu, niezależnie czy są chrześcijanami czy muzułmanami, potrafili wziąć dla siebie cząstkę charyzmatu św. Jana Bosko. Optymizm i radość z życia. I aby w tym charyzmacie  budowali resztę swojego życia i osiągnęli to, czego wymaga od nich Bóg, niezależnie czy są chrześcijanami czy muzułmanami.

Słowo do Was …

Przede wszystkim jako dyrektor projektów, które prowadziłem w Aleksandrii, chciałbym podziękować. Dzięki Waszej pomocy mogliśmy dotrzeć do tysięcy ludzkich serc, dać im lepszy start w życiu i szansę na godną przyszłość. Dzięki nauce i wychowaniu w naszej szkole wielu uczniów mogło wejść na drogę świadomej wiary. Z głębi serca Wam dziękuję, a zakończę to właśnie tym mottem, które umieściłem na obrazku upamiętniającym 25 lat mojego kapłaństwa: „Wdzięczny Panu za powołanie, Matce Bożej Wspomożycielce za opiekę i wsparcie, księdzu Bosko za kochającą, salezjańską rodzinę, modlę się za Was wszystkich, zawsze obecnych w moim sercu”. W mojej modlitwie pragnę wypraszać dla Was wszelkie potrzebne łaski.

Proszę o modlitwę …

Jak podjąć Duchową Adopcję Misjonarza?

1
Wypełnij deklarację
Duchowej Adopcji Misjonarza
i wybierz misjonarza lub misjonarkę
za którą ofiarujesz swoją modlitwę.

WYPEŁNIJdeklarację

2
Na Twój adres pocztowy wyślemy Ci
potwierdzenie Duchowej Adopcji
wybranego misjonarza oraz
wizytówkę ze zdjęciem osoby,
za którą podejmujesz modlitwę.

ODBIERZwizytówkę

3
Módl się za wybranego
misjonarza i wspieraj go
postem i wyrzeczeniami.
Sam możesz wybrać
sposób modlitwy.

MÓDL SIĘza misjonarza

4
Podejmując modlitwę
za misjonarza dołączasz do
Misyjnej Rodziny Salezjańskiej.
Co dwa miesiące wyślemy Ci
czasopismo “Misje Salezjańskie”
na Twój adres mailowy (pdf).

OBSERWUJwydarzenia na misji

Koordynator Duchowej Adopcji Misjonarza