Z czym kojarzy się 5 grudnia? Czy jedyne skojarzenie, jakie przychodzi Wam na myśl, to dzień przed Mikołajkami? A tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza! To doskonała okazja, żeby docenić i podziękować za pracę wolontariuszy misyjnych. A jest za co! Natasza oznacza w języku bemba dziękuję. A dziękujemy Wam za:

RADOŚĆ

Zajęcia w oratorium, gra w piłkę, w klasy, skakanie na skakance… Wspólny śmiech, wygłupy z dziećmi, spontaniczne zabawy. Te wszystkie rzeczy sprawiają, że oratorium salezjańskie to miejsce, gdzie dzieci przychodzą, aby cieszyć się swoim dzieciństwem. Wspólne dzielenie się radością pomaga na chwilę zapomnieć o troskach i trudnościach, jakimi często wypełnione jest ich życie. Wasza salezjańska radość i młodzieńcza energia powoduje, że czują się jak wśród swoich rówieśników – bez niepotrzebnego dystansu i nadęcia.

radosc wolontariat

NAUKĘ

Uczenie języka angielskiego, polskich słówek, pomoc w odrabianiu pracy domowej, korepetycje z matematyki, przypominanie o podstawowej higienie osobistej. Cierpliwość przy tłumaczeniu po raz enty, że dwa plus dwa to cztery, a ręce trzeba myć przed każdym posiłkiem. Te wszystkie na pozór drobne umiejętności, które dzieci zdobywają dzięki Waszemu empatycznemu podejściu bywają krokami milowymi w ich rozwoju. Doceniamy Waszą determinację, tym bardziej, że efekty nie zawsze widać od razu, a czasem trzeba na nie poczekać bardzo długo.

nauka wolontariat

MODLITWĘ

Wspólne Eucharystie, śpiewanie pieśni i piosenek, salezjańskie „słówko na dobranoc” i historyjki z morałem – te opowiadane mimochodem, podczas rozmów i te zaplanowane jako stały punkt w ciągu dnia. Katechezy i tłumaczenie prawd wiary w obcym języku – czasami trudne, wymagające wysiłku intelektualnego i zaangażowania. Odpowiadanie na pytania: Dlaczego Bóg ma Trzy Osoby, a Jezus postanowił przyjść na świat jako niemowlę i zostać naszym przyjacielem. Dziękujemy, że budujecie fundamenty wiary dzieci i młodzieży w krajach misyjnych oraz jesteście jej świadkami.

modlitwa wolontariat

PRACĘ

Malowanie ścian, naprawianie cieknących kranów, odnawianie budynków, inwentaryzacja – wszystkie techniczne i fizyczne prace, które teoretycznie może wykonać każdy – pod warunkiem, że chce. Dzięki Wam wiele placówek misyjnych zmieniło swoje oblicze, a otoczenie stało się bardziej przyjazne, kolorowe i… bardziej salezjańskie. Jesteśmy Wam wdzięczni, że chcecie wykorzystywać swoje talenty, pomagać innym i nie oczekujecie za to zapłaty.

praca wolontariat

CODZIENNOŚĆ

Zamiatanie podwórka, wycieranie stołów w jadalni, przygotowywanie posiłków, zmywanie naczyń, a czasem wyciskanie kilogramów limonek na napój dla dzieci z oratorium. Prozaiczne czynności, często niezauważalne dla mało wnikliwego obserwatora. A jednak to one składają się na te większe przedsięwzięcia, są częścią projektów pomocy i wsparcia na dużą skalę. Dziękujemy Wam, że dokładacie kolejne, czasem bardzo maleńkie puzzle do tej misyjnej układanki.

codzienność wolontariat

OBECNOŚĆ

W Międzynarodowy Dzień Wolontariusza chcemy Wam przede wszystkim podziękować za to, że po prostu jesteście! Że wpadliście na którymś etapie życia na ten szalony pomysł wyjazdu na misje na drugi koniec świata. Że dzielicie się sobą, świadectwem swojej wiary, swojego życia, swoimi talentami i umiejętności, a czasem po prostu uśmiechem.

obecność wolontariat

DZIĘKUJĘ! NATASZA! Баярлалаа! SHUKRAN! ARIGATO! Ευχαριστώ! THANK YOU! GRACIAS!