Wielki Post jest czasem sprzyjającym otwarciu drzwi każdemu potrzebującemu i rozpoznaniu w nim, czy też w niej, oblicza Chrystusa. Każdy z nas spotyka ich na swojej drodze. Każde życie, które napotykamy, jest darem i zasługuje na akceptację, szacunek, miłość. – mówi papież Franciszek w orędziu na Wielki Post. Czym więc jest ten okres? To nie jest tylko czas umartwień wielkopostnych, lecz także czas spotkania z drugim człowiekiem i Bogiem. Wspólnie poznamy genezę Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego oraz zastanowimy się jak przeżyć te 40 dni.
Chrystus oddał swoje życie w czasie święta Paschy żydowskiej, która obchodzona była 14 dnia miesiąca nisan. Było to wspomnienie wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej, świętowanie wyzwolenia i wolności. Krew zabitego baranka podkreślała charakter zbawczy tego wydarzenia. Śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu wypełnia zapowiedź oczyszczenia ludzi z grzechu. On jest Mesjaszem, który przechodzi ze śmierci do życia i przeprowadza ludzkość z ciemności do światłości. Chrystus umiera za wszystkich na każdym kontynencie. Za Ciebie tu w Polsce, za dziecko w Bangladeszu i staruszka w Wenezueli.
Wielki Post to czas przygotowania do Triduum Paschalnego. Wśród tradycyjnych praktyk pokutnych szczególne miejsce zajmują modlitwa, post i jałmużna. Są one ze sobą ściśle powiązane, jakby stanowiły jedno. Zapraszamy Cię do przeżycia 40 dni Wielkiego Postu w krajach misyjnych. Tam, gdzie w obliczu najbardziej potrzebujących, możesz zobaczyć Chrystusa.