1 na 27 noworodków umiera! Niestety wskaźnik zgonów wśród noworodków na Wybrzeżu Kości Słoniowej należy do jednego z najwyższych na świecie. Ma to związek z brakiem dobrej opieki medycznej.

 

Według zebranych danych w 2017 roku 7% noworodków umarło ze względu na wady wrodzone. Resztę dzieci można było uratować! Ponad 50% zgonów związanych było z powikłaniami związanymi z porodem i wczesnym porodem. Inne powody to sepsa, tężec, zapalenie płuc czy biegunka. W przypadku lepszej opieki medycznej procent śmierci wśród noworodków byłby dużo niższy.

Warunki porodowe są bardzo trudne i bardzo dużo dzieci umiera przy porodzie – podkreśla s. Małgorzata Tomasiak – Jest dużo śmierci przy porodzie, śmierci mamy lub dziecka. Często powodem są zaniedbania lekarza lub położnej, czasami bagatelizują oni wiele rzeczy, dlatego zdecydowałyśmy się, aby dać kobietom szansę, żeby mogły z nami być i otrzymywać opiekę.

Siostry salezjanki, prowadzą przychodnię od 39 lat, mają w niej jedynie trzy pomieszczenia, więc nie mają warunków, żeby przyjmować porody. Jednak od dawna starają się pomagać kobietom i ich dzieciom. Dają lekarstwa, badają, opiekują się nimi. Nie mogą robić tego, tak jakby chciały, bo nie mają sprzętu i sal. Dlatego podjęły już pierwsze kroki i wybudują większą przychodnię! Powstanie w niej poradnia położnicza. Kobiety w ciąży, będą otoczone kompleksową opieką medyczną, od wizyt kontrolnych i badań po możliwość urodzenia dziecka w przychodni sióstr. Opowiada o tym s. Małgorzata:

– Nasza siostra, która pracuje w przychodni jest dobrze przygotowana do prowadzenia ciąż i odbierania porodów. Niestety nie mamy jeszcze warunków, żeby prowadzić kobiety do szczęśliwego rozwiązania, a bardzo dużo przychodzi do nas i prosi o opiekę.

W nowej przychodni powstaną sale dla kobiet przed i po porodzie oraz dwie sale porodowe. Będzie też pomieszczenie dla pielęgniarek, żeby chorzy i osoby przebywające w przychodni, miały opiekę całą dobę. Siostry salezjanki będę mogły zatrzymać potrzebujących pomocy na noc lub kilka, w zależności od potrzeb.

W ramach akcji „Przychodnia na Wybrzeżu” chcemy pomóc w wyposażeniu przychodni i zakupić potrzebne meble i sprzęt medyczny. Pomóż razem z nami – kobietom w ciąży, niemowlakom i chorym na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

oprac. Magdalena Torbiczuk

Więcej o kampanii “PRZYCHODNIA NA WYBRZEŻU” znajdziesz TUTAJ.