Formacja Misyjna – relacja (styczeń 2017)

W dniach 13-15 stycznia 2017 roku odbyło się już piąte w tym roku formacyjnym spotkanie dla kandydatów, którzy chcą wyjechać na misje w ramach Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco.

Temat przewodni brzmiał: Reguły rozeznawania duchowego. Wszyscy kandydaci zmierzają się z pytaniem: Co dalej robić, czy chcę jechać na misje?

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00 wspólną modlitwą z Nieszporami. Następnie udaliśmy się na kolację. Niedługo po niej energiczne gry i zabawy poprowadził dla nas Czarek, jeden z uczestników. Po integracji zawierzyliśmy zbliżającą się noc Bogu, modląc się w kaplicy Kompletą. Przed snem usłyszeliśmy jeszcze słówko na dobranoc, w którym ks. Tomasz Łukaszuk przypomniał i podkreślił, jak ważne jest codzienne czytanie oraz rozważanie Słowa Bożego – klucza w dobrym rozeznawaniu duchowym.

Pierwszym punktem następnego dnia była Msza święta wraz z Jutrznią. Podczas kazania, ks. Tadeusz Niedziela  zwrócił uwagę na wspominaną w liturgii historię powołania Lewiego. Każdego z nas Chrystus wzywa do pójścia za Nim, musimy tylko odpowiedzieć na Jego wezwanie i tak jak Lewi, po prostu wstać i pójść.

Po śniadaniu wysłuchaliśmy prezentacji z misji długoterminowej. Wolontariuszki Paulina Daniluk i Sylwia Prządka opowiedziały nam o swojej rocznej pracy na placówce w Kabwe, w Zambii, gdzie prowadziły zajęcia w szkole i organizowały czas w oratorium. Dowiedzieliśmy się o ich codziennym życiu na misji, o radościach a także o trudnościach, z jakimi musiały się zmierzyć.

Następnie konferencję na temat zasad rozeznawania duchowego wygłosił dla nas ks. Piotr Szlufik, gość specjalny styczniowego spotkania. Ksiądz Piotr pokazał nam źródła, z których pochodzą nasze pragnienia, a także dał cenne wskazówki osobistego rozeznawania Bożej woli wobec naszego życia.

Po obiedzie był czas na rekreację na świeżym powietrzu. Tym razem zabawy poprowadziła inna uczestniczka – Paulina. W dobrych humorach udaliśmy się później na prezentację ks. Tomasza Łukaszuka, na temat zagrożeń w tropikach. Usłyszeliśmy wiele cennych rad o tym, jak samemu możemy zapobiegać zarażeniu się tropikalnymi chorobami.

Wieczorem oddaliśmy wszystkie nasze wahania, myśli i pragnienia Bogu ukrytemu w Najświętszym Sakramencie. Podczas adoracji słuchaliśmy listów od wolontariuszek przebywających obecnie na misjach długoterminowych.

Niedzielę rozpoczęliśmy Mszą świętą, podczas której po raz kolejny ks. Piotr zwrócił się do nas w kazaniu. Podkreślał, że wszyscy mamy misję głoszenia Jezusa światu, zarówno w dalekich krajach, jak i w najbliższym środowisku.

Przedostatnim punktem spotkania była prezentację z misji krótkoterminowej, którą przedstawiły Aleksandra Wojtkowska i Katarzyna Witkowska. Wolontariuszki przez cztery miesiące pracowały z chłopcami ulicy w salezjańskiej placówce w Ugandzie.

Po sprzątaniu domu i zjedzeniu obiadu, uczestnicy powrócili do swoich domów pełni nowych wrażeń, przemyśleń oraz postanowień.

Wiktoria Krzykowska
uczestniczka styczniowego spotkania

ZOBACZ FILM I ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA!