W dniach 17-19 marca odbyło się już siódme spotkanie Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco w tym roku formacyjnym, pod hasłem: „Nawrócenie drogą ku wolności”.

Marcowy zjazd tradycyjnie rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy, czyli spotkania z Jezusem, który jest źródłem naszego powołania misyjnego.

Po kolacji, z racji przeżywanego w Kościele Wielkiego Postu, odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozważania poszczególnych stacji nawiązywały do misyjnych wspomnień wolontariuszki, Iwony Błędowskiej, która niedawno wróciła z placówki w Rwandzie.

Pierwszym punktem drugiego dnia zjazdu była Eucharystia z jutrznią. Sobotnia Ewangelia przypomniała nam historię syna marnotrawnego. Ksiądz Tadeusz Niedziela, który głosił homilię, zwrócił naszą uwagę nie tylko na postać synów, ale przede wszystkim na Miłosiernego Ojca. Po śniadaniu, wolontariuszki Mirosława Górlikowska i Urszula Piaszczyk, podzieliły się z nami świadectwem z misji krótkoterminowej w Gruzji. W czasie wakacji pracowały w przedszkolu sióstr salezjanek w Tbilisi.Następnie, Iwona Błędowska dzieliła się z nami swoją pasją fotografowania i zapoznawała nas z najważniejszymi zasadami robienia dobrych zdjęć. A po obiedzie i salezjańskiej rekreacji Małgorzata Dadej przeprowadziła krótkie szkolenie z zasad pisania tekstów dziennikarskich. W tym dniu konferencję wygłosił dla nas ks. Maciej Makuła, który mówił o „e-ewangelizacji”, czyli ewangelizacji poprzez media: telewizję, radio, prasę, a przede wszystkim Internet. Ks. Maciej podkreślił, że ewangelizacja zawsze powinna być chrystocentryczna, a nie egocentryczna, a najlepszym news-em dla świata jest Jezus Chrystus ukryty w Najświętszym Sakramencie. Po wieczornych nieszporach i kolacji odbyła się adoracja, podczas której wysłuchaliśmy listów od wolontariuszek przebywających obecnie na misjach długoterminowych. Słówko na dobranoc przekazała nam siostra Teresa Reszka. W nawiązaniu do zbliżającej się Uroczystości św. Józefa, przytoczyła nam świadectwo dotyczące modlitwy za wstawiennictwem świętego.

W niedzielę po Eucharystii i śniadaniu wysłuchaliśmy prezentacji z misji krótkoterminowej w Austrii i Czechach. Paula Kowalek i Magdalena Borowicz opowiadały nam o swoim doświadczeniu w pracy z Siostrami Misjonarkami Miłości. Wolontariuszki posługiwały w jadłodajni dla bezdomnych i podczas kolonii z bezdomnymi i z rodzinami romskimi.

Marcowe spotkanie zakończyliśmy wspólnym obiadem i sprzątaniem domu.

Kolejne spotkanie już za miesiąc!

Katarzyna Małkowska
uczestniczka marcowego spotkania

ZOBACZ FILM I ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA!