Dobiegło końca ostatnie w tym roku formacyjnym spotkanie kandydatów na wolontariuszy Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. Rozpoczęło się 19 maja 2017 roku modlitwą, podczas której odmówiliśmy Nowennę do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Wieczorem przeszliśmy szkolenie z pierwszej pomocy, reanimowaliśmy fantoma Igora i opatrywaliśmy rany. Dzień zakończyliśmy kompletą, po której ks. Jerzy Szurgot, misjonarz z Zambii, wygłosił słówko na dobranoc.

Sobotę rozpoczęliśmy modlitwą w kaplicy, a po śniadaniu witaliśmy naszych rodziców i rodziny. Następnie ksiądz Jacek Zdzieborski opowiedział o działalności Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego i przedstawił wspólnotę. Potem sami relacjonowaliśmy, jak Bóg w nas działał przez ostatnie miesiące i przedstawiliśmy scenkę „Gdybym nie był wolontariuszem, pewnie zostałbym… ”

Najważniejszym punktem dnia była wspólna Eucharystia w intencji wolontariuszy i ich rodzin, której przewodniczył Dyrektor SOM, ks. Jacek Zdzieborski. Po południu zwiedziliśmy wystawę misyjną, po której oprowadził nas ks. Marek Kowalski. Po długich rozmowach przy kawie i ciastku rodzice wrócili do domu, a my wysłuchaliśmy konferencji ks. Tomasza Łukaszuka, poświęconej wychowaniu.

Na wieczornej adoracji odczytaliśmy listy wolontariuszy, którzy aktualnie posługują na misji. A w indywidualnej modlitwie dziękowaliśmy Bogu za dar, jakim była dla nas formacja, za ludzi, których spotkaliśmy na tej drodze i za Ducha Świętego, który stale pomaga nam rozeznać nasze powołanie. Prosiliśmy o dalsze prowadzenie, byśmy na misji mogli godnie świadczyć o Chrystusie.

Sobota, mimo że była dniem pełnym wrażeń, nie skończyła się tak szybko. 20 maja w Warszawie odbywała się Noc Muzeów. Nasza wystawa misyjna również została włączona w to wydarzenie. My w tym czasie śpiewaliśmy, bawiliśmy się i częstowaliśmy odwiedzających pysznymi ciasteczkami.

Niedzielę rozpoczęliśmy Mszą Świętą z homilią ks. Macieja Makuły. Tego dnia prezentację z misji miały Magdalena Okuń i Zuzanna Kalista, wolontariuszki, które pracowały na misji krótkoterminowej w City of Hope, w Zambii. Podzieliły się z nami trudami, których doświadczyły na misji, ale również ogromem radości i szczęścia, które czerpały z małych sukcesów i uśmiechów podopiecznych.

Niezwykle dziękujemy tym wszystkim, którzy wspierali nas w trakcie formacji. Szczególnie księżom, siostrom i pracownikom Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, a także naszym rodzinom i bliskim. Jeszcze raz dziękujemy i życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Maryi Wspomożycielki.

Anna Błaszczak
uczestniczka spotkania majowego

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA!