Formacja Misyjna – relacja (listopad 2016)

W dniach 18-20 listopada 2016 roku, odbyło się kolejne spotkanie formacyjne dla przyszłych wolontariuszy Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco.

Temat przewodni brzmiał : Jak radzić sobie z uczuciami. O godzinie 18.00 dołączyliśmy do wspólnej modlitwy różańcowej w różnych językach. Po modlitwie i kolacji dyrektor ośrodka, ksiądz Jacek Zdzieborski przywitał uczestników i zachęcał do wspólnych zabaw integracyjnych, które poprowadziła Renata, jedna z uczestniczek. Na zakończenie dnia udaliśmy się na modlitwę wieczorną, a słówko na dobranoc powiedział ks. inspektor Andrzej Wujek.

Sobotę rozpoczęliśmy Eucharystią z jutrznią. Po śniadaniu przywitał nas brat Karol Domagała, salezjanin, który pracuje na co dzień w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Różanymstoku. Poruszył różne wątki z dziedziny psychologii, między innymi mówił o zdrowiu psychicznym,  agresji, skutkach niewyrażonego buntu czy iluzji. Wykład przeplatany był ćwiczeniami. Na zakończenie przedstawił nam piękny film motywacyjny z muzyką ,,River Flows in You” w tle.

Po obiedzie swoją relację z misji krótkoterminowej w Malawi przedstawiła Patrycja Nabor. W czasie wolontariatu prowadziła między innymi zajęcia z dziećmi i młodzieżą, porządkowała magazyn biblioteczny wprowadzając również rejestr książek do programu komputerowego. Kolejnym punktem programu była konferencja księdza Tomasza Łukaszuka o radzeniu sobie z emocjami i o zaufaniu Bogu. Treść konferencji mówiła o  trudzie podejmowania decyzji w codziennym życiu, oraz o tym w jak  przedziwny sposób Bóg może nas prowadzić.

Wieczorem adorowaliśmy Najświętszy Sakrament. W tym czasie odczytano listy wolontariuszy z misji, a na koniec słówko na dobranoc powiedział ks. Alojzy Gryszko, misjonarz z Los Angeles.

W niedzielny poranek spotkaliśmy się w kapicy na Mszy świętej z jutrznią. Po śniadaniu relację z misji krótkoterminowej w Zambii przedstawiły nam wolontariuszki: Katarzyna Olszewska i Agnieszka Kania. Podczas misji na placówce w Kasamie prowadziły między innymi zajęcia z dziećmi i młodzieżą w szkole, przedszkolu oraz w oratorium.

Spotkanie zakończyliśmy uroczystym obiadem w święto Chrystusa Króla.

Paulina Jankowska,
uczestniczka spotkania listopadowego

ZOBACZ FILM I ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA!