Formacja Misyjna – relacja (grudzień 2016)

Za nami kolejne spotkanie formacyjne zorganizowane dla kandydatów, którzy chcą wyjechać na misje w ramach Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. Odbyło się ono w dniach 16-18 grudnia 2016 r. w siedzibie Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie. Miało ono charakter szczególny ze względu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Spotkanie zaczęło się w piątek o godz. 18:00 nowenną do Bożego Narodzenia. Wzmocnieni duchowo zabraliśmy się do przygotowywania ozdób świątecznych, dekorowania ośrodka i ubierania choinki. Każdy angażował się w pomoc w miarę swoich możliwości, co przyniosło efekt pięknie udekorowanego domu misyjnego.

Zaraz po modlitwie wieczornej ksiądz Mieczysław Zakrzyński przybliżył nam postać salezjanina, Antoniego Baraniaka, który był arcybiskupem metropolitą poznańskim. W nocy z 25 na 26 września 1953 r. został aresztowany wraz z prymasem Stefanem Wyszyńskim, u którego pełnił funkcję sekretarza. Osadzono go w Areszcie Śledczym na Mokotowie gdzie przez 3 lata poddawany był brutalnemu śledztwu przez oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa. Mimo okrutnych tortur nie dał się złamać i nie obciążył prymasa, na czym zależało komunistycznym służbom.

Sobotni poranek rozpoczęliśmy Mszą Świętą z jutrznią. Po śniadaniu mieliśmy wysłuchaliśmy relacji z wyjazdu długoterminowego na misje do Zambii. Wolontariuszki Katarzyna Kamińska i Katarzyna Zięciak podzieliły się z nami doświadczeniami swojej pracy. Nie unikały odpowiedzi nawet na trudne i osobiste pytania. Następnie ks. Tomasz Łukaszuk poprowadził konferencję pt. „Świętość – powołanie i obowiązek”, która dała każdemu z nas wiele do myślenia.

Po południu spotkaliśmy się na wspólnej Wigilii, podczas której przełamując się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia. Spożywanie wieczerzy i wspólne śpiewanie kolęd dało poczucie rodzinnej atmosfery. Jasełka zorganizowały osoby, które przygotowują się do wyjazdu długoterminowego. Publiczność nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Miłym zaskoczeniem okazały się prezenty zarówno te, które otrzymali wolontariusze jak i ten przeznaczony dla pracowników Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. Dzień zakończyliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu polecając Panu Jezusowi wolontariuszy, którzy przebywają na misjach.

W niedzielę, dzięki obecności Marty Wiśniewskiej i Joanny Piotrowskiej zapoznaliśmy się z pracą na misji na Madagaskarze. W zorganizowanym przez dziewczyny konkursie można było wygrać breloczki oraz figurkę lemura. Dyrektor ks. Jacek Zdzieborski otrzymał przywiezioną z misji figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a wspomniany powyżej ks. Tomasz, figurę Świętej Rodziny. Wspólnym obiadem zakończyliśmy ostatni dzień grudniowego spotkania formacyjnego. Cały weekend obfitował w wiele radosnych chwil związanych z nadchodzącym Bożym Narodzeniem. Wyjechaliśmy do domu z pogodnym sercem i uśmiechem na twarzy. Mam nadzieję, że te Święta okażą się dla każdego z nas błogosławionym czasem, pełnym miłości i życzliwości.

Jolanta Śliwka
uczestniczka grudniowego spotkania

ZOBACZ FILM I ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA!