2 października z wizytą w naszym ośrodku zagościli twórcy filmu dokumentalnego „Canillitas”, wyprodukowanego przez Salezjańską Prokurę Misyjną w Madrycie. Dokument ukazuje problemy dzieci dominikańskich, których trudne życie czy dorośli zmuszają  do pracy.

W Republice Dominikańskiej 340 000 dzieci boryka się z przymusem nielegalnej pracy. Zamiast chodzić do szkoły, pracują w przekonaniu, że jest to konieczność, by wspomóc swoją rodzinę. Są to „Canillitas” – nieletni, ubodzy, bywa, że z rozbitych rodzin. Doświadczeni przemocą decydują się na pracę, która w ich mniemaniu ma zapewnić im uznanie społeczne, szacunek. Często jest jedynym sposobem na przetrwanie codzienności.

Jak podaje ANS, salezjanie 38 lat temu rozpoczęli tam Projekt „Canillitas z Księdzem Bosco”. Wsparli 93 000 dzieci i młodzieży i ponad 70 000 rodzin. Zapewniają szkolenia zawodowe, edukację, odpowiednie relacje, pomoc i przyjaźń.

Film pokazuje losy szóstki dzieci – głównych bohaterów, którzy opowiadają o tym, co przeżyli jako Canillitas. Są to historie pełne smutku i zranień, jednak pełne nadziei na nowy początek.

“Wszyscy oni są objęci projektem ‘Canillitas’, uczestniczą w warsztatach manualnych i szkolnych, a przede wszystkim odzyskują swoje dzieciństwo, znów mogą biegać, bawić się i marzyć o zostaniu sportowcami, lekarzami, artystami, prawnikami…” – mówi Alberto López Herrero, producent dokumentu.

 

Już dzisiaj ks. Juan Linares, Pani Karen i Moisés – bohaterzy filmy oraz Alberto Lopez ruszają w małe tournée po szkołach salezjańskich, gdzie zaprezentują film oraz będą rozmawiać o nim z polską młodzieżą.

 

Źródło: ANS, SIR