20 maja (środa) przez Zatokę Bengalską przeszedł cyklon tropikalny Amphan. Według podanych informacji na terenie Indii i Bangladeszu ewakuowano 3 mln ludzi. Niestety zginęło 96 osób.

W wyniku cyklonu całe miejscowości znalazły się pod wodą, w tym Kalkuta, która ucierpiała mocno. Drzewa powyrywało z korzeniami, zerwało słupy, więc ludzie pozostali bez prądu i łączności telefonicznej, woda podchodziła pod drugie piętra budynków. Na wsiach cyklon zniszczył całe domy, a krowy i kozy zostały zabrane przez wodę.
Według meteorologów to jeden z największych cyklonów w ciągu ostatniej dekady. Otrzymał najwyższą, 5 kategorię w skali cyklonów. Prędkość wiatru przekraczała 250 km/h, a momentami porywy ponad 320 km/h.

Ksiądz Mathew George, misjonarz w Kalkucie przesłał nam filmy.

Cyklon uderzył w trudnym dla Indii i Bangladeszu momencie, bo kraje te mierzą się obecnie z dużym wzrostem osób zarażonych COVID-19. W ramach prowadzonej kampanii COVID19 – POMOC wysłaliśmy wcześniej środki finansowe na walkę ze skutkami pandemii. W jednej z ostatnich wiadomości ks. Mathew podkreślił, że pomoc przyszła w bardzo krytycznym momencie: „Robimy wszystko, aby pomóc biednym i potrzebującym. Trwają naprawy domów w slumsach.”

 

Źródło: pap