Drodzy, jestem na nowej misji Port-Bergé. Nie mamy tu nic swojego, ani własnego kąta, ani stałego miejsca dla dzieci. Nasza działalność ograniczona jest do pracy w parafii i oratorium. Korzystamy z terenu szkoły, uzależnieni od jego działalności i programu zajęć. Teraz szkoły są zamknięte, to czas wakacji. Na razie nikt do nas nie przychodzi z powodu koronawirusa. Jedynie ukradkiem od czasu do czasu ktoś się pojawi.

Naszym marzeniem jest, by mieć stałe miejsce na oratorium, dostosować odpowiedni grunt i zbudować boisko. To szansa na pożyteczne i dobre spędzanie czasu młodych. We wspólnocie mamy siostrę mocno zagorzałą do pracy z dziećmi, ale na razie nie może realizować programu edukacyjno-wychowawczego. Budowa boiska wymaga dużego wkładu, powoli robimy kosztorys.

W ostatnich dniach odkryto nowy przypadek zakażenia koronawirusem, to młoda dziewczyna, która często do nas przychodziła. Wirus rozwija się tu powoli, nie ma dużo zgonów, ale skutki pandemii są dotkliwe. Bieda zwiększa się z dnia na dzień. Drogi wciąż są zamknięte, więc nigdzie nie można wyjechać, nie ma połączenia. Nawet siostry, które mają zmianę wspólnot, „siedzą na walizkach” oczekując na zezwolenie wyjazdu. Zgromadzenia ludzi możliwe są do 50 osób, z obowiązkiem zachowania określonej odległości.

22 sierpnia braliśmy udział w pięknej uroczystości święceń kapłańskich Malgasza. Wyświęcony Daniel jest księdzem diecezjalnym. Niech Matka Boża go strzeże i błogosławi. Zachowaliśmy ostrożność, wszyscy uczestnicy byli w maseczkach, mieliśmy do dyspozycji żel dezynfekujący. W ławce mogły siedzieć tylko trzy osoby. Każdy miał przypięty identyfikator z imieniem i nazwiskiem.

Drodzy Dobrodzieje, pragnę Wam podziękować z całego serca za przekazane pieniądze. Kupujemy podstawowe produkty żywnościowe i środki chemiczne: mydło, proszek do prania, środki do dezynfekcji, cukier, olej i ryż. Paczki rozdajemy ubogim rodzinom z pobliskich dzielnic, szczególnie dotkniętym z powodu pandemii. Niech wszyscy wiedzą, jak Polska jest hojna i niech Bóg Wam to wynagrodzi. Proszę o modlitwę.

s. Krystyna Soszyńska
Port-Bergé, Madagaskar

Więcej o sytuacji w krajach misyjnych i udzielanej pomocy w ramach kampanii COVID19 – POMOC znajdziesz tutaj: misjesalezjanie.pl/covid19-pomoc/