Siostra Ryszarda, salezjanka, która od 1984 roku pracuje na misjach w Zambii, przyleciała do Polski na urlop.

 

Misjonarka przez lata zakładała szkoły, sierocińce, przedszkola i placówki katechetyczne. Obecnie posługuje znów w Lusace, w City of Hope, gdzie od 2016 roku kieruje wspólnotą odpowiedzialną za prowadzenie domu rekolekcyjnego. Znajduje się on na tym samym terenie, na którym wcześniej powstała jedna z pierwszych salezjańskich placówek – szkoła z internatem dla dziewcząt.

To miejsce służy dzieciom, młodzieży, grupom parafialnym i osobom szukającym czasu modlitwy i duchowego umocnienia. Siostra odpowiada tam przede wszystkim za administrację ośrodka.

W samym City Of Hope funkcjonują też szkoły podstawowe, średnie oraz zawodowe, do których uczęszcza ponad 1100 uczniów. Siostry opiekują się także domem dla około 30 dziewcząt, które z różnych przyczyn nie mogą mieszkać w swoich domach. Dzieci trafiają do placówki za zgodą Ministerstwa Edukacji, a siostry dbają, by otrzymały nie tylko edukację, ale i poczucie bezpieczeństwa oraz szansę na przyszłość.

Wcześniej s. Ryszarda przez 7 lat posługiwała w Kasamie, gdzie wspierała lokalne zgromadzenie w odnowie życia zakonnego. Tam również działa salezjańska wspólnota i szkoła średnia dla dziewcząt, które dzięki edukacji mogą zmienić swoje życie. Pracowała także w Mansie, na północy Zambii. Siostra Ryszarda była w pierwszej grupie misjonarzy, którzy rozpoczynali misyjną działalność w tym kraju.

To, co najbardziej mnie cieszy, to widzieć, jak młodzi, którzy byli z nami jako dzieci, dziś zakładają rodziny, prowadzą własne firmy i wracają z wdzięcznością” – mówi siostra. „Misja to nie tylko pomoc materialna, ale przede wszystkim codzienne świadectwo życia, modlitwa i wspólne dojrzewanie w wierze.”

Życzymy s. Ryszardzie dużo zdrowia i sił! Niech Wspomożycielka Wiernych wyprasza jej potrzebne łaski w dalszej pracy misyjnej.