W zachodniej Afryce, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego znajduje się jedno z najbiedniejszych państw na świecie – Sierra Leone. Większość ludzie żyje tam z rybołówstwa lub rolnictwa, jednak bieda w tym kraju przewyższa wszelkie oczekiwania.

 

W stolicy Sierra Leone misjonarze prowadzą dzieła pomocy dla najbiedniejszych. Wyciągają z ulicy dzieci, zapewniają im opiekę, dach nad głową, pożywienie i możliwość edukacji. Okazują wsparcie, dają możliwość podjęcia współpracy z psychologiem, oferują pomoc medyczną.

Don Bosco Fambul niedawno obchodziło 25 rocznicę istnienia. Poza granicami Freetown – stolicy kraju, znajduje się placówka Don Bosco Fambul Therapy Center. Salezjanie zapewniają tam pełen wachlarz środków pomocy dzieciom. Prowadzą aż 10 różnorodnych projektów, które opisujemy poniżej.

Wyjeżdżają na ulice miasta w miejsca slumsów, by wesprzeć dzieci w sytuacji ulicy, a także dziewczęta, które są na progu wejścia w prostytucję. Powołana jest do tego specjalna grupa pracowników społecznych, którzy przemieszczają się specjalnie oznakowanym busem pod hasłem „Don Bosco mobile”. Odruchowo więc uczą w ten sposób społeczeństwo, że to nazwisko kojarzy się z wyciągniętą dłonią zapewniającą pomoc, o którą czasem nie umiemy poprosić. Pracownicy społeczni spotykają się i pracują z takimi dziećmi, pomagają im wrócić do rodzin, jeśli to możliwe, oferują im pomoc medyczną.

Salezjanie zatroszczyli się również o możliwość zgłoszenia nagłych przypadków wymagających interwencji oraz nadużyć względem dzieci, zakładając specjalny darmowy numer kontaktowy „Child line 525”, dostępny i zapewniający pomoc całodobowo.

W Don Bosco Therapy Center jest także program obejmujący opieką więźniów, szczególnie tych nieletnich, którzy zadarcia z prawem często zaczęli przypadkowo. Pracownicy Don Bosco oferują im pomoc prawną, medyczną, naukę obsługi komputerów i inne zajęcia doszkalające, które w przyszłości pomogą im wyjść do świata wolnego od przestępstw, zamiast wracać do środowiska przemocy.

Eko Projekt, mający na celu kreowanie świadomości ekologicznej, a także Przychodnia Don Bosco, która pracuje całodobowo oferując badania, pomoc medyczną i pielęgniarską, zapewnia chorym hospitalizację, czy Centrum Terapeutyczne; w którym odbywają się zajęcia z terapii muzycznej, tanecznej, a także zajęcia psychomotoryczne, pozwalające na leczenie traum i problemów, to kolejne filary działalności salezjańskiej na miejscu.

Podstawą placówki są jednak cztery domy. W jednym z nich (Girls Shelter) mieszkają dziewczęta na progu prostytucji, które zasięgnęły pomocy i zechciały zmienić swoje życie. Salezjanie oferują im wyżywienie, zakwaterowanie, pomoc medyczną, duchową, wsparcie psychiczne. Następnie otwierają przed nimi drzwi do przyszłości pomagając w przyuczeniu do zawodu, oferując możliwość odbycia praktyk zawodowych, aż w końcu pomagają im w założeniu własnej działalności.

Drugi dom (Girls Shelter plus) pomaga dziewczętom, które zostały do Don Bosco przywiezione przez policję lub skierowane tam przez ministerstwo. Zwykle są to dziewczyny, które były wykorzystywane, doświadczone licznymi nadużyciami (przemoc domowa, gwałty, kazirodztwa). W Centrum Don Bosco udzielana jest im pomoc prawna, wsparcie w udziale w sprawach sądowych, jeśli takowe się toczą.

Child Care Center (CCC) to z kolei dom dla chłopców ulicy. Pracownicy jeżdżą w nocy na ulice miasta i znajdują tych najbardziej potrzebujących. Głównym zadaniem CCC jest znalezienie chłopcom nowych rodzin, w których mogliby dobrze funkcjonować lub pomoc w powrocie do własnych, o ile jest to możliwe i nie niesie za sobą katastrofalnych konsekwencji.

Group Homes to ostatni z czterech domów, również dla chłopców. Tych, którym nie udało się wrócić do rodzin, ani znaleźć im rodzin zastępczych. W Don Bosco przyuczają się do zawodu – jest tam warsztat ślusarski, mechaniczny oraz piekarnia. Ci zdolniejsi chodzą też do szkoły średniej. Jako ciekawostkę dodamy, że trójka z nich podjęła studia na uniwersytecie.

W Centrum Don Bosco przebywa na co dzień od 130 do 160 osób. Salezjanie współpracują z policą, medykami, pracownikami społecznymi. Pomagają tym, którzy zgubili się gdzieś po drodze. Wychodzą na ulicę i wyciągają pomocną dłoń.

W Wielkim Poście i Ty możesz to zrobić – Wyciągnij dłoń do chłopców ulicy z Sierra Leone i wesprzyj naszą kampanię, która im pomaga.

 

Wejdź na stronę kampanii:

PODAJ IM DŁOŃ