Drodzy Przyjaciele Misji Salezjańskich,

miesiąc styczeń jest nazywany miesiącem salezjańskim. W tym miesiącu obchodzimy uroczystość św. Jana Bosko, naszego ojca i założyciela. W tym miesiącu wspominamy również bł. Tytusa Zemana, prezbitera i męczennika; bł. Alojzego Variarę, apostoła trędowatych; bł. Laurę Vicuña, dziewicę; św. Franciszka Salezego, od którego salezjanie i salezjanki zaczerpnęli swoją nazwę; bł. Bronisława Markiewicza, prezbitera, założyciela michalitów, członków Rodziny Salezjańskiej.

W tym roku mija 400 lat od śmierci św. Franciszka Salezego. Ks. Bosko był bardzo zainspirowany postacią św. Franciszka Salezego. Przed święceniami kapłańskimi podjął postanowienie: Miłość i łagodność św. Franciszka Salezego niech mnie prowadzą w każdej chwili. Następnie zawierzył Zgromadzenie Salezjańskie w sposób szczególny Matce Bożej, którą wybrał na główną Patronkę oraz świętemu Józefowi i świętemu Franciszkowi Salezemu, gorliwemu pasterzowi i doktorowi miłości.

Przełożony Generalny, ks. Angel Fernandez Artime SDB, zaproponował, aby tematem przewodnim roku 2022 była myśl św. Franciszka Salezego: Czynić wszystko z miłości, nic na siłę.

Wszyscy możemy uczyć się od św. Franciszka, który zachęcał nas do całkowitego oddania się Bogu, w pełni żyjąc w świecie oraz wykonując zadania związane z własnym stanem. Miłość i łagodność to cechy, które powinny przyświecać nam wszystkim w naszym dążeniu do doskonałości. Bóg nie kocha nas dlatego, że jesteśmy dobrzy, ale dlatego, że On jest dobry, a my nie kochamy Boga dlatego, że chcemy od Niego czegoś dobrego, ale dlatego, że On sam jest największym dobrem. Miłością przeżywaną w życiu codziennym odpowiadajmy na miłość Boga, który pierwszy nas umiłował.

Pamiętamy inne powiedzenie św. Franciszka S., że więcej much złapie się na kroplę miodu niż na całą beczkę octu. Zaprowadzajmy dobro wokół siebie w duchu łagodności, a wtedy my będziemy lepsi i świat będzie lepszy. Niech to będzie nasza misja w nowym roku.

ks. Jacek Zdzieborski SDB
dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie