Aleksandra Kluszczyńska swój wolontariat misyjny w Zambii rozpoczęła 8 miesięcy temu. Pracuje w Makululu na placówce misyjnej salezjanów, którzy prowadzą tam dom dla chłopców ulicy i szkołę. Ola swoją pracę nazywa asystencją przy chłopcach. Jest z nimi, gdy wykonują codzienne obowiązki oraz w czasie wolnym.

Zapewnia opiekę medyczną chłopcom. Drobne infekcje i problemy leczy sama w placówce, poważniejsze przypadki zabiera do lokalnej kliniki lub szpitala. Wprowadza profilaktykę zdrowotną i dba o to, by chłopcy zachowywali higienę. Pomaga też  niektórym podopiecznym w szykowaniu się do szkoły. Pilnuje, by wzięli prysznic, założyli mundurki, mieli przy sobie maseczkę i zeszyty. Szczególnie dotyczy to tych, którzy wymagają specjalnej uwagi. Dba o ich ubrania: zszywa dziury, przyszywa guziki. Wydaje ubrania nowo przybyłym, dopilnowuje prania.

Ola uczy chłopców angielskiego, czytania i odrabia z nimi lekcje. Spędza z nimi czas w oratorium grając m. in. w siatkówkę. Dogląda kuchni chłopaków, gdzie wydaje żywność i dba o porządek.

Pomaga misjonarzom w pracy biurowej przy układaniu rachunków, pisaniu projektu i programie „Adopcja na odległość”. Czasami gotuje, piecze chleb i ciasta.

W Polsce Aleksandra mieszka i pracuje w Częstochowie. Z wykształcenia jest farmaceutą i ten zawód wykonuje na co dzień. Ma 38 lat.

Dla Oli wolontariat to radość bycia z ludźmi. A czym dla Ciebie on jest?

Jeśli myślisz o wolontariacie misyjnym, to napisz do nas maila: wolontariat@misjesalezjanie.pl

Serdecznie zapraszamy. Nowy rok formacyjny zaczynamy we wrześniu.