Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej obchodzimy dzisiaj, tj. 19 sierpnia, by pamiętać o tych, których życie doświadczyło wojną i głodem. O tych, którzy walczą o przetrwanie, o zachowanie godności człowieka.
Jak podaje ONZ, około 735 milionów ludzi na całym świecie doświadczyło chronicznego głodu w ubiegłym roku. W roku 2023 sytuacja wcale nie ulega poprawie. Te same źródła podają w raportach, że głównymi czynnikami głodu na świecie w ostatnich latach były ekstremalne warunki klimatyczne, które zagrażały produkcji rolnej oraz trudności gospodarcze zaostrzone przez pandemię.
„Wieloletnia tendencja wzrostowa wskaźników głodu ustabilizowała się w zeszłym roku, ponieważ wiele krajów odrodziło się gospodarczo po pandemii, ale wojna Rosji przeciwko Ukrainie i presja na ceny żywności i energii zniwelowały część tych zysków.”
DZIŚ chcemy zwrócić się bezpośrednio do Dobroczyńców, dzięki którym możemy wspierać działania w miejscach najbardziej dotkniętych i nieść pomoc humanitarną tam, gdzie potrzeba przekracza granice wyobrażeń. To dzięki Wam możemy udzielać pomocy!
WSPIERAMY UCHODŹCÓW, OFIARY WOJEN I KONFLIKTÓW ZBROJNYCH. W NAGŁYCH PRZYPADKACH POMAGAMY OFIAROM KATAKLIZMÓW I KLĘSK ŻYWIOŁOWYCH. WSPIERAMY OFIARY EPIDEMII.
Nasi misjonarze są na miejscu i niosą pomoc ofiarom wojen w Sudanie, wspierają mieszkańców Ukrainy, pomagają uchodźcom w obozie w Palabek.
Oto kilka przykładów tego, co udało nam się wspólnie osiągnąć:
– Pomoc w usunięciu skutków nawałnicy deszczowej w Lilongwe (Malawi)
– Pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji
– Dożywianie dzieci i młodzieży oraz pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom Betafo na Madagaskarze
To tylko przykłady projektów, dzięki którym udało się nieść pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. TO WASZA ZASŁUGA! Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie wszystkim Darczyńcom i zachęcamy do dzielenia się dobrem w dalszym ciągu.
JAK MOŻESZ POMÓC?
W Rundu w Namibii dzieci oraz młodzi ludzie potrzebują wsparcia. W wielu domach brakuje jedzenia, ubrań i materiałów do edukacji. Rodziców nie stać na utrzymanie swoich dzieci.
Do tej pory udało się organizować akcje dożywiania, zakupu ubrań oraz materiałów szkolnych dla dzieci i młodzieży, a także pomogliśmy nauczycielom i ich rodzinom. Przekazaliśmy w ramach projektów wsparcia blisko 300 000 złotych. Niestety potrzeby są bardzo duże. Brakuje środków finansowych na dalszą pomoc.
W obozie dla uchodźców w Palabek w Ugandzie salezjanie niosą pomoc najbardziej potrzebującym, w tym dzieciom i osobom starszym. Potrzebne są pieniądze na zakup żywności, ubrań, opłacenie opieki zdrowotnej, utrzymanie nieformalnej szkoły i przedszkola oraz zapewnienie innych potrzeb. Misjonarze salezjańscy z Palabek prowadzą cztery przedszkola oraz szkołę podstawową, w których łącznie przebywa i uczy się blisko 1700 dzieci. Niosą również wsparcie prawie 700 rodzinom, wspierając je poprzez różne działania. Każdego dnia księża wydają posiłki, organizują leczenie, starają się zapewnić koce i ubrania potrzebującym.
To jednak za mało. Bez wsparcia z zewnątrz najbardziej uzdolniona młodzież nie ma szans na kontynuowanie nauki na dalszym etapie.
Wesprzyj nasze działania w Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej!