30 września w Bazylice Maryi Wspomożycielki Wiernych w Turynie odbyła się 149 Salezjańska Ekspedycja Misyjna. Posłanych na misje zostało 25 salezjanów i 11 salezjanek. „W imieniu Księdza Bosko i na pamiątkę pierwszej wyprawy misyjnej idźcie i głoście młodzieży i ubogim na świecie radość Chrystusa zmartwychwstałego!” – tymi słowami ks. Ángel Fernández Artime, następca św. Jana Bosko wysłał kolejną grupę misjonarzy.

Uczestnicy przez minione trzy tygodnie brali udział w kursie formacyjnym, który przygotowywał ich do życia misyjnego. Punktem centralnym ekspedycji była Eucharystia, której przewodniczył przełożony generalny ks. Ángel Fernández Artime. Misjonarze, księża i siostry otrzymali krzyż misyjny. Salezjanie z rąk Następcy Księdza Bosko, a salezjanki – z rąk Matki Yvonne Reungoat, przełożonej generalnej. W homilii ks. Ángel Fernández Artime podkreślił, że księża i siostry mają być „misjonarzami czułymi i odważnymi wobec małych i pogardzanych”.

Wśród misjonarzy był polski salezjanin, ko. Sebastian Marcisz, który został posłany do pracy w Meksyku. Będzie pracował w miejscowości Oaxaca w południowej części kraju. Ko. Sebastian odbył salezjańską asystencję w Wielkiej Brytanii. Zgłaszając chęć wyjazdu na misje, pragnął pracować w Chinach, ale zaznaczył, że przyjmie każdą decyzję przełożonego.  Zachęcamy do modlitwy w intencji ko. Sebastiana Marcisza oraz do podjęcia Duchowej Adopcji naszego nowego misjonarza!

W posłaniu polskiego misjonarza w Turynie wzięła udział delegacja z Polski, którą stanowili: ks. Andrzej Wujek, inspektor warszawski, ks. Przemysław Solarski, wikariusz księdza inspektora, ks. Jacek Zdzieborski, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, Ks. Tomasz Łukaszuk, dk Michał Słojewski oraz rodzice misjonarza.

Przed 149 Salezjańską Ekspedycją Misyjną odbyło się spotkanie „Harambèe”. Słowo to pochodzi z języka swahili i oznacza „uroczyste spotkanie”. To wydarzenie gromadzi młodych ludzi, którzy wyjechali lub planują wyjechać na wolontariat misyjny. W tym roku hasłem spotkania były słowa Anioła: “Oto zwiastuję wam radość wielką” (Łk 2,10) i zachęta papieża Franciszka w Evangelii Gaudium: “Nie pozwólmy się okradać z radości ewangelizacji!”.