Afrykańskie tańce, łapanie much tse-tse czy noszenie koszy na głowie to tylko niektóre atrakcje, które czekały na uczestników podczas Festynu Misyjnego przy bazylice na Kawęczyńskiej w niedzielę 19 maja.
Po niedzielnej Eucharystii dla dzieci na placu przed bazyliką na Kawęczyńskiej na uczestników czekali wolontariusze i misjonarze z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. Festyn rozpoczął się pokazem afrykańskich tańców, do którego wolontariusze zapraszali dzieci. Aby zachęcić do uczestnictwa, wolontariusze zatańczyli najpierw układ do znanej piosenki Waka Waka, a później malgaski taniec Afindrafindrao.
Adam Musiński, który odpowiadał za organizację, przedstawił program festynu i zasady udziału w grach. Za zebranie pieczątek ze wszystkich krajów misyjnych nagrodą dzieci mogły dostać peruwiański upominek. Uczestnicy mieli do przejścia sześć stanowisk misyjnych. Na każdej stacji dzieci mogły wykonać zadania związane kulturą lub codziennym życiem mieszkańców kraju misyjnego.
W Rwandzie dzieci miały okazję poznać popularną zabawę w podrzucanie kamieni i dowiedzieć się, jak smakują owoce rosnące w tym kraju. W Kazachstanie pieczątkę można było dostać za ułożenie puzzli z krajobrazem kazachskim. Na Madagaskarze uczestnicy oddzielali ziarna kawy od fasoli i wprawiali się w rzucaniu „jajkami” (które w rzeczywistości były piłeczkami pingpongowymi). W Zambii można było założyć chitengę i poćwiczyć noszenie koszyków na głowie. W Etiopii dzieci rozwiązywały łamigłówki, a w Malawi uczyły się grać w bao. Na koniec dzieci mogły wspólnie wziąć udział w konkurencjach sportowych typowych dla Afryki, np. wypełnianiu butelek wodą przez nabieranie jej na gąbkę czy wyścigu pingwinów.
W czasie, kiedy dzieci poznawały misyjne kraje, dorośli mogli obejrzeć film „Historia, której nie pamiętam” o naszej wolontariuszce lub wziąć udział w spotkaniu z księdzem Piotrem Wojnarowskim, misjonarzem pracującym w Gambii i autorem książki „Przywrócona”. W czasie festynu można też było spróbować indyjskiej zupy dahl i afrykańskiego przysmaku, czyli suszonych larw owadów.