61819 zł
cel 56000 zł

432
wspierających

Zakup jedzenia oraz utrzymanie dzieci ulicy w Makululu

Zapewnijmy jedzenia dla 86 dzieci ulicy ze slumsów Makululu w Kabwe! Niech w Ciloto, domu dziecka nie zabraknie manioku, mąki, fasoli i innych produktów spożywczych.

 

Ciloto to placówka misyjna, która powstała w 2015 roku, wtedy salezjanie otrzymali teren i rozpoczęli budowę pierwszego domu dziecka. Obecnie prowadzą tam również szkołę podstawową i techniczną oraz parafię. Na ulicach Kabawe żyje wielu chłopców. Zostali oni wyrzuceni lub sami uciekli z domu, przeważnie mieszkali w Makululu, dzielnicy slumsów. Żyjąc na ulicy, bardzo szybko wpadają w nałogi: wąchają klej i piją alkohol. Mają po kilkanaście lat i brak nadziei na lepszą przyszłość. Zbierają plastik, żebrzą, kradną, są ofiarami lub sprawcami przemocy. To dla nich powstał dom dziecka!

 

W dom dziecka chłopcy otrzymują jedzenie, ubrania, lekarstwa. Mają zapewnioną opiekę, zajęcia, rozrywkę. Wrócili lub po raz pierwszy poszli do szkoły. Na co dzień mają też swoje obowiązki, piorą swoje ubrania, sprzątają, dbają o dom. To uczy ich samodzielności i odpowiedzialności.

Utrzymanie podopiecznych jest sporym wyzwaniem, dlatego salezjanie zaczęli hodować kury, kaczki i króliki, a także mają ogród. Wspierają ich, tak jak mogą, okoliczni farmerzy. Jednak wyżywienie tak licznej grupy dzieci to duży koszt, dlatego salezjanie poszukują wsparcia. Dzienne wyżywienie jednego chłopca wynosi kilka złotych, dlatego każda pomoc ma ogromny sens!

W przyszłości na placówce powstanie też dom dla chłopców uzależnionych i z zaburzeniami psychicznymi. Tutaj na początku trafią chłopcy, którzy mają problem m.in. z nałogiem.

Pomóc w dożywianiu chłopców ulicy. Wspieraj Projekt 683!

Za projekt odpowiada ksiądz Michał Wziętek SDB