53416 zł
cel 51520 zł

208
wspierających

Wsparcie finansowe na rozbudowe nowej placówki misyjnej w Port – Berge na Madagaskarze

Na Madagaskarze, w Port-Bergé, powstaje nowa placówka misyjna. Siostry salezjanki już teraz prowadzą zajęcia w oratorium dla dzieci i młodzieży. Planują otworzyć Centrum Młodzieżowe i boiska wielofunkcyjne. Trwają pierwsze prace, ale brakuje środków finansowych, dlatego wszystko odbywać będzie się etapowo. W ramach Projektu 668 chcemy wyrównać i ogrodzić teren oraz zrobić kanalizację.

W Centrum Młodzieżowym prowadzone będę zajęcia edukacyjne i kursy zawodowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na Madagaskarze duża liczba młodzieży i dorosłych to analfabeci. Nie mogą znaleźć pracy i są oszukiwani, dlatego siostry chcą im pomóc. Kolejnym problemem są nastoletnie ciąże i wczesne małżeństwa. Misjonarki chcą prowadzić różne działania, aby rozwiązać te problemy: kursy zawodowe, formacje i przygotowanie młodych do małżeństwa i dorosłego życia, szkolenia i programy profilaktyczne związane z uzależnieniami. Oprócz tego powstaną grupy modlitewne i siostry pomogą w diecezjalnym centrum rolniczym.

Ludność Madagaskaru jest bardzo biedna. Większość ludzi podejmuje pracę za nieco więcej niż dolara dziennie. Społeczeństwo jest niewykształcone, panuje bezrobocie, które z roku na rok wzrasta. Oprócz problemów społecznych i gospodarczych występują cyklony i susze, bo jeszcze bardziej osłabia kraj.

Na nowej misji na Madagaskarze pracują trzy siostry salezjanki. Na początku 2017 roku Biskup diecezji Port-Bergé, Jego Ekscelencja Biskup Georges Varkey Puthiyakulangara, zwrócił się do Instytutu Córek Maryi Wspomożycielki o otwarcie nowej placówki misyjnej w diecezji. W przyszłości na misji siostrom mają pomagać animatorzy oraz wolontariusze, między innymi z Polski, którzy pomogą najmłodszym w nauce języka.

Wspierając Projekt 668, przyczyniasz się do rozbudowy nowej misji w Port-Bergé na Madagaskarze!

Za projekt odpowiada siostra Liliane Kaputo FMA