17975 zł
cel 16800 zł

126
wspierających

Dofinansowanie do opłaty czesnego dla uczniów szkoły salezjańskiej w Muhazi w Rwandzie

 

Muhazi to mała wioska położona niedaleko Kigali, stolicy Rwandy. Znaczna część mieszkańców nie uczęszczała do szkoły ani jej nie ukończyła. Głównym powodem była bieda i trudna sytuacja polityczna w Rwandzie.

Na początku swojej pracy salezjanie rozpoczęli kursy z czytania i pisania. W kolejnym etapie rozpoczęto organizację kursów zawodowych oraz budowę szkoły. W szkole zawodowej uczniowie kształcą się na kierunkach: krawiectwo, budownictwo oraz gastronomia. Najbiedniejsi uczniowie zwolnieni są z opłaty czesnego. Szkoła funkcjonuje głównie dzięki działaniom sponsorskim dobrodziejów. Niestety sytuacja gospodarcza w kraju oraz pandemia koronawirusa spotęgowała problemy finansowe uczniów oraz salezjanów pracujących w Muhazi.

Celem projektu opłata czesnego dla 135 uczniów przez okres 3 miesięcy oraz zakup mundurków szkolnych. Obecnie uczniowie korzystają z prowizorycznych, niszczejących sanitariatów.

Dołącz do akcji i wspólnie z nami pomóż uczniom ze szkoły w Muhazi w opłacie czesnego i zakupie mundurków szkolnych.

Za projekt odpowiada ksiądz Ryszard Jóźwiak

PROJEKT ZREALIZOWANY! DZIĘKUJEMY!

Umiłowani w Panu Siostry i Bracia

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Słowami naszego Rodaka, św. Jana Pawła II, chcę złożyć na Wasze ręce podziękowania za wsparcie projektu 686 – opłata czesnego w szkole w Muhazi. Otwartość Waszych serc na potrzeby innych pozwoliła nam na realizację projektu, z którego mogła skorzystać najbardziej uboga młodzież z jednej z rwandyjskich wiosek.

Placówka Don Bosco Muhazi TVET School została utworzona w 2008 roku na prośbę miejscowej ludności. Misją tego miejsca jest przyjęcie ubogiej i marginalizowanej młodzieży z regionu wysokich wzgórz, która nigdy nie uczęszczała do szkoły, albo która przedwcześnie porzuciła formalną edukację głównie z powody biedy. Muhazi przyjmuje młodych ludzi w wieku od 15 do 25 lat oferując naukę zawodu w danych profesjach: krawiectwo, gotowanie/kulinaria i budownictwo. Szkoła funkcjonuje tutaj przede wszystkim dzięki wsparciu ofiarodawców i wprowadzonych opłat za czesne, dając obecnie możliwość zdobycia podstawowego wykształcenia i zawodu dla ponad 250 młodych ludzi. Dla tych, którzy wcześniej nie mieli możliwości chodzenia do szkoły, prowadzony jest tutaj kurs przygotowawczy, w czasie którego młodzi ludzie uczą się od podstaw – pisania, czytania i liczenia. Po ukończeniu rocznego przygotowania uczniowie mogą podjąć naukę zawodu.

Dzięki Waszemu wsparciu w minionym roku szkolnym 2022/2023 zapewniliśmy kształcenie dla najbardziej potrzebującej młodzieży, pochodzącej z rodzin żyjących na skraju ubóstwa, których bez Waszej pomocy nie byłoby stać na zdobycie podstawowej edukacji. Wspierając projekt opłaty czesnego w szkole w Muhazi daliście szansę tutejszej młodzieży na lepszą przyszłość.

Pamiętamy o Was w codziennej modlitwie, dziękując za dar Waszych serc i wypraszając potrzebne łaski. Niech dobry Bóg ma Was w swojej opiece i błogosławi na każdy dzień.

ks. Ryszard Jóźwiak SDB