65338 zł
cel 56000 zł

195
wspierających

Dożywianie dzieci i młodzieży oraz pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom Betafo na Madagaskarze

 

Siostry salezjanki z Betafo na Madagaskarze prowadzą szkołę podstawową, zawodową wraz z internatem dla dziewcząt w wieku 16-25 lat, pomagają najbardziej potrzebującym mieszkańcom z okolicy oraz otaczają ich opieką medyczną.  Dotychczas misjonarkom udawało się zapewnić swoim podopiecznym co najmniej jeden posiłek w ciągu dnia. Niestety sytuacja uległa zmianie. Wzrost cen produktów spożywczych, paliwa, leków oraz drewna sprawiły, że misjonarek nie stać na zapewnienie posiłków i opieki swoim podopiecznym oraz najbardziej potrzebującym. Przyłącz się do akcji i wspólnie z nami pomóż w realizacji Projektu 722.

Siostry Salezjanki rozpoczęły swoją misję w Betafo w 1989 roku otwierając szkołę podstawową dla dzieci pochodzących głównie z najbiedniejszych rodzin. Mieszkańcy Betafo zajmują się przede wszystkim rolnictwem i drobnym handlem, co stanowi ich podstawowy środek utrzymania. Większość rodzin żyje w niedostatku, zwłaszcza rodziny wielodzietne, których nie stać na opłatę za szkołę. Właśnie tym rodzinom siostry przychodzą z pomocą. W tym roku do prowadzonej przez misjonarki szkoły podstawowej uczęszcza ponad 600 uczniów w wieku 4-15 lat. Dzieci i młodzież otrzymują najbardziej potrzebne materiały do nauki w tym: zeszyty, długopisy, ołówki, kredki i przybory szkolne. Na stołówce mogą codziennie zjeść gorący posiłek, który dla wielu jest jedynym w ciągu dnia. Uczniowie szkoły jak również mieszkańcy okolicznych wiosek objęci są niezbędną opieką lekarską. Salezjanki prowadzą także szkołę zawodową z internatem. Dziewczęta w wieku od 16 do 25 roku życia uczą się krawiectwa, haftu, gotowania, informatyki oraz prowadzone są zajęcia dla przyszłych sekretarek.

Te wszystkie działania wymagają dużych nakładów finansowych. Wzrost cen surowców, produktów, materiałów, paliwa i opału sprawiły, że siostrom coraz trudniej jest zapewnić wyżywienie oraz opiekę dzieciom, młodzieży i najbardziej potrzebującym mieszkańcom Betafo i okolic. Potrzebna jest pomoc i wsparcie.

Za zebrane środki finansowe kupimy ryż, fasolę, kukurydzę, olej, nabiał, mięso i ryby. Niezbędny jest zakup drewna do opalania pieca, w którym przygotowywane są posiłki. Należy opłacić transport zakupionych produktów na placówkę.

Dołącz do akcji i wspólnie z nami pomóż w zakupie niezbędnych produktów do placówki prowadzonej przez siostry salezjanki z Betafo. Wspieraj Projekt 722!

Za projekt odpowiada siostra Teresa Leonik FMA.