67817 zł
cel 56000 zł

385
wspierających

Odbudowa ogrodzenia zniszczonego podczas powodzi na misji w Moushair

 

Misja salezjańska w Dhace, w dzielnicy Moushair, Dakhinkhan-Uttara w Bangladeszu została utworzona w 2017 roku. Salezjanie prowadzą tam parafię, przedszkole, szkołę podstawową w klasach 1-4 oraz Dom Salezjański. Docelowo na misji ma powstać szkoła podstawowa dla klas starszych, liceum, oratorium oraz Dom Prowincjalny. Teren jest bardzo duży. Wymaga ogrodzenia. 17 czerwca 2022 roku misję nawiedziła gwałtowna burza wraz z ulewą, która doprowadziła do podtopień oraz spowodowała zniszczenie części muru odgradzającego teren placówki od przyległego stawu. Potrzebna jest pomoc. Salezjanów nie stać na odbudowę muru oraz postawienie ogrodzenia na pozostałej części misji. Dołącz do akcji i wspólnie z nami wspieraj rozwój nowej placówki w Moushair w Dhace.

Kiedy zakupiono pierwszą działkę na nowo powstającej misji otaczała ją ściana graniczna. Jedna część wyglądała na dobrze zbudowaną, jednak reszta musiała zostać odbudowana wkrótce po przejęciu ziemi przez misjonarzy. Ponieważ część, która wyglądała na solidną, była zbyt niska, dodano do niej dodatkowe 1,5 metra w celu poprawy bezpieczeństwa. Takie działania są niezbędne, ponieważ bez solidnego i wysokiego ogrodzenia placówka misyjna będzie okradana i niszczona. Na zewnątrz tej części ściany znajduje się duży, dość głęboki staw. W porze deszczowej staw ten napełnia się wodą, a fale uderzają o ścianę. Po południu 17 czerwca 2022 r. spadł ulewny deszcz. Woda w stawie wzniosła się na wysoki poziom i zmyła ziemię pod ścianą. W rezultacie spora część całego muru graniczącego ze stawem zapadła się do stawu. Obecnie należy odbudować około 32 metry muru wraz z mocnymi fundamentami, aby woda ponownie go nie zniszczyła. Niezbędne będzie betonowe palowanie na całej długości ściany oraz wybudowanie ogrodzenia na pozostałej, nieogrodzonej części misji, co wpłynie na bezpieczeństwo na placówce.

Te wszystkie działania są bardzo kosztowne. Salezjanie szukają pomocy na zewnątrz u miejscowych oraz zagranicznych sponsorów, jednak środki finansowe, które dotychczas zgromadzili nie pozwalają nawet na rozpoczęcie prac remontowo-budowlanych. Wspierając Projekt 721 pomagasz salezjanom z Moushair w tworzeniu nowej misji.

Za projekt odpowiada ksiądz Paweł Kociołek SDB