72713 zł
cel 56000 zł

244
wspierających

Zakup wyposażenia i sprzętu medycznego do przychodni na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Wyposaż przychodnię, by ratować życie mieszkańców Duékoué i okolicznych wiosek. Pomóż kupić sprzęt medycyny – respirator ręczny dla niemowlaków, respirator dla dorosłych, stetoskopy, otoskopy, a także wyposażenie – łóżka szpitalne, nosze, materace, biurka, stoły, stół do badań ginekologicznych i wiele innych koniecznych rzeczy. Wspieraj Projekt 670!

Wyobraź sobie przychodnię, w której jest jedynie aparat do mierzenia ciśnienia, stetoskop, glukometr i waga dla niemowląt. Tak wygląda miejsca, do którego po pomoc medyczną przychodzi miesięcznie około 700 osób. Siostry, tak jak mogą, pomagają chorym. Badają, podłączają kroplówki, dają lekarstwa. Przychodnię prowadzą od 39 lat. Zapewniają wsparcie tym, których nie stać na leczenie, nie odsyłają nikogo. Chcą rozbudować przychodnię i zapewnić chorym dobrą opiekę oraz dostęp do podstawowych badań i sprzętu ratującego życie. Obecnie w przychodni pracuje jedna z sióstr, która ukończyła pielęgniarstwo i osoby jako pomoc medyczna.

Ratujmy ludzkie życie

Na Wybrzeżu ludzie najczęściej chorują na malarię, choroby skóry i przeziębienia. Nawet niegroźna choroba może zakończyć się śmiercią, bo chorzy nie mają pieniędzy na leczenie lub są bardzo osłabieni przez niedożywienie. Najbardziej narażone są dzieci. Wybrzeże to też kraj o bardzo wysokim wskaźniku śmiertelności wśród niemowląt, a także zbyt częstych przypadkach śmierci kobiet podczas porodu. Przyszłe mamy nie mają dostępu do dobrej opieki i wsparcia medycznego, dlatego siostry chcą otworzyć poradnię położniczą.

Zniszczeni przez wojnę

Wybrzeże Kości Słoniowej to państwo leżące nad Zatoką Gwinejską. Terytorialnie jest niewiele większe od Polski. Piękny kraj, z 9 parkami narodowymi i dostępem do oceanu, przez ostatnie 30 lat zmagał się z walkami i atakami. Tysiące osób musiało uciekać z domu i poszukiwać azylu. Po ustaniu najgroźniejszych ataków byli wypytywani o przynależność etniczną, bali się wracać w rodzinne strony. Do dziś ludzie zmagają się z konsekwencjami walk, przeżytymi traumami i ubóstwem. Wybrzeże Kości Słoniowej zajęło 171 miejsca na 188 w rankingu Human Development Index ONZ w 2015 roku. To jedno z najbiedniejszych krajów świata, gdzie ponad 46% ludności żyje poniżej międzynarodowej granicy ubóstwa tj. poniżej 2 dolarów dziennie. Do dziś ta sytuacja nie poprawiła się, przyczyn jest kilka, m.in. w dalszym ciągu dochodzi do ataków terrorystycznych, a w ostatnim czasie przez pandemię, bo zmniejszył się popyt na ziarna kakaowca i rolnicy nie mogli sprzedać zbiorów.

Pomóż nam, zaopiekować się ubogimi, potrzebującymi leczenia! Udostępnij informacje o akcji „Przychodnia na Wybrzeżu” i Projekcie 670 oraz wspieraj zakup wyposażenia i sprzętu medycznego

Za projekt odpowiada siostra Małgorzata Tomasiak FMA