53512 zł
cel 51744 zł

517
wspierających

Remont świetlicy oratoryjnej w Odessie na Ukrainie

Wyremontujmy pomieszczenia w oratorium i świetlicę w Odessie. Ściany wymagają malowania. Meble i ławki są zniszczone, przez co stwarzają zagrożenie dla młodszych. Trzeba też wymienić instalację wodno-kanalizacyjną, bo zardzewiałe rury, pękają i dochodzi do kolejnych zniszczeń. Remontu wymagają również podłogi oraz łazienki. Potrzeb jest znacznie więcej, ale misjonarzy nie stać na to, aby samodzielnie sfinansować remont, dzięki któremu dzieci i młodzież będą spędzać czas w odnowionej, ale przede wszystkim bezpiecznej przestrzeni. Dołącz do akcji i wspieraj Projekt 642!

Salezjanie w Odessie prowadzą szkołę podstawową, oratorium i bursę dla chłopców. W czasach komunistycznych w tym budynku istniało przedszkole, działające przy jednym z zakładów przemysłowych. Po upadku Związku Radzieckiego i bankructwie zakładów przedszkole przestało istnień. Salezjanie postanowili je reaktywować, a następnie w 2008 roku założyli również szkołę podstawową. W tym portowym mieście zachwycają nas piękne, zarówno zabytkowe, jak i nowoczesne budynki, ale codzienność tutaj bywa trudna. Problemy z pracą i nałogi odbijają się negatywnie na dzieciach i młodzieży. Salezjanie starają się pomagać, zapewniając podopiecznym zajęcia pozalekcyjne, podczas których mogą odpocząć po szkole i rozwijać zainteresowania. Wśród zajęć do wyboru jest m.in. taniec, muzyka, komputery i sport.

Odessa to miasto portowe na Ukrainie. Leży nad Morzem Czarnym. Napływ ludności z różnych stron świata spowodował powstanie mieszanki etnicznej, kulturowej i wyznaniowej. Prawdopodobnie aż 130 różnych narodowości mieszka w tym dużym mieście. Największym plusem wielokulturowości jest tolerancja. Największym minusem portowego charakteru miasta są niechlubne statystyki zachorowania na AIDS.

Pomóż w remoncie pomieszczeń dla dzieci i młodzieży w Odessie. Wspieraj Projekt 642!

Za projekt odpowiada ksiądz Andrzej Borkowski SDB

PROJEKT ZREALIZOWANY! DZIĘKUJEMY!

Tytułem wstępu chcielibyśmy przypomnieć, że jako Salezjanie w Odessie prowadzimy mimo wojny  dzieło duszpastersko – wychowawcze w dwóch różnych miejscach miasta:

Pierwsze to Bazylika Mniejsza pw. Św. Piotra w centrum miasta, gdzie prowadzona jest posługa duszpasterska, drugie to Centrum Młodzieżowe „NARNIA”. Prowadzone są tu zajęcia szkolno/pedagogiczno – wychowawcze w szkole, przedszkolu, bursie oraz oratorium.

Dzięki pomocy Dobrodziejów i Sponsorów z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie  udało nam się przeprowadzić remont w Oratorium. Obecnie już w nieco radośniejszych nastrojach odbywają się tutaj zajęcia w różnego rodzaju kółkach zainteresowań takich, jak sportowe, taneczne, spotkania integracyjne z okoliczną młodzieżą i dziećmi oraz wiele innych

W tym liście pragniemy serdecznie podziękować ks. Dyrektorowi Jackowi Zdzieborskiemu SDB i Jego Wszystkim Współpracownikom, a szczególnie Maciejowi Olszewskiemu za przeprowadzenie Projektu remontu w oratorium, co było koniecznym wymogiem służb państwowych dla prowadzenia normalnej pracy z dziećmi.

Prosimy Was dalej o wsparcie oraz modlitwę by nasza współpraca mogła dalej się rozwijać, a my ze swojej strony zapewniamy Was o naszej wdzięczności i modlitewnej pamięci,

Serdeczne Bóg zapłać za Waszą pomoc.

 

ksiądz Cezary Czerwiński SDB, dyrektor Oratorium