17043 zł
cel 15355 zł

55
wspierających

Zabezpieczenie stawu rybnego przed osuwaniem i zapadaniem się ziemi

 

Pomóżmy w Bangladeszu w utrzymaniu stawów rybnych, dzięki którym placówka misyjna może zapewnić część wyżywienia podopiecznym. Utrzymanie tej misji, zwłaszcza internatu i seminarium jest bardzo kosztowne. W celu obniżenia kosztów salezjanie zaczęli prowadzić gospodarstwo. Chcemy pomóc w umocnieniu brzegów stawu i zabezpieczyć go przed osuwaniem się ziemi. Dołącz do akcji i wspólnie z nami wspieraj Projekt 641!

Mimo wieloletniej działalności organizacji pozarządowych Utrail, jak i wspomniane wioski są obszarem bardzo zaniedbanym i słabo zagospodarowanym. Większość ludzi nadal żyje w biedzie, utrzymują się z rolnictwa. Do wszystkich wiosek prowadzą błotniste drogi, przez co trudno do nich dotrzeć, zwłaszcza w porze deszczowej. Z powodu Covid-19 sytuacja finansowa tutejszej ludności jeszcze bardziej się pogorszyła i mają oni problem z wyżywieniem. Zmagają się również z tym salezjanie, którzy zapewniają jedzenie dla 120 osób dziennie.

Chłopcy, którzy mieszkają w internacie lub seminarium, pochodzą często niepełnych rodzin i nie są w stanie opłacić nawet 1/3 kosztów związanych z wyżywieniem, dlatego na misji powstało gospodarstwo. Salezjanie mają krowy, kozy, świnie i kury, a także tam dwa stawy. Dwa razy w tygodniu odławiane są ryby dla seminarzystów i chłopców mieszkających w internacie. Niestety stawy rybne nie są zabezpieczone. Co roku osuwająca się ziemia je niszczy, a to z kolei powoduje, że misjonarze muszą je reperować. Na miesiąc lub dwa wypompowują wodę i naprawiają zniszczenia. Chcemy im pomóc umocnić brzeg stawu, aby uchronić go przez kolejnym osuwaniem się ziemi. Placówka misyjna w Utrail – Durgapur znajduje się w dystrykcie Netrokona w Bangladeszu. Jest to jedna z najmłodszych parafii  założonych  w diecezji Mymensingh.

Pomóż w naprawie stawów rybnych. Wspieraj Projekt 641!

Za projekt odpowiada ksiądz Paweł Kociołek SDB

PROJEKT ZREALIZOWANY! DZIĘKUJEMY!

Drodzy Darczyńcy,

Celem realizacji tego projektu było zabezpieczenie stawów rybnych przed zasypywaniem się a tym samym zmniejszenie kosztów związanych z corocznym naprawianiem tych stawów. Utrzymanie naszej misji, zwłaszcza internatu i seminarium jest bardzo kosztowne. Wielu chłopców, którzy tutaj mieszkają pochodzą z biednych, często niepełnych rodzin i nie są w stanie opłacić nawet 1/3 kosztów związanych z wyżywieniem, dlatego na misji jest gospodarstwo, w którym hodujemy krowy, kozy, świnie, kury itd. Posiadamy także 2 stawy rybne, z których 2 razy w tygodniu mamy ryby. Stawy dotychczas nie były zabezpieczone i każdego roku osuwająca się ziemia niszczyła te stawy, a to z kolei powodowało, ze musieliśmy każdego roku na miesiąc lub dwa wypompowywać wodę i naprawiać te stawy. Projekt zakładał wzmocnienie brzegu stawów tak, aby uchronić i zabezpieczyć go przed zapadaniem i osuwaniem się ziemi.

Dzięki pomocy Darczyńców oraz Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego udało się zakupić potrzebne materiały do wybudowania wzmocnień i zabezpieczyć stawy w taki sposób, że będziemy mogli bez przerwy hodować w nim ryby.

Stawy zapewniają świeże ryby dla seminarzystów i chłopców mieszkających w internacie  przez cały rok. Z powodu Covid19 sytuacja finansowa tutejszej ludności jeszcze bardziej się pogorszyła a dziecku tym stawom będziemy mogli jeszcze bardziej wspierać i pomagać młodym ludziom.

Jesteśmy wdzięczni za Wasze wsparcie i pomoc, dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, dzięki którym udało się zrealizować ten projekt.

Serdeczne Bóg zapłać.

ksiądz Pawel Kociołek, misjonarz z Bangladeszu