22519 zł
cel 20888 zł

60
wspierających

Budowa przedszkola w Kayira – yira w Namibii

Wybudujmy przedszkole w wiosce w Namibii. W wiosce Kayira-yira najmłodsze dzieci chodzą na zajęcia do prowizorycznego budynku z blachy. W środku jest bardzo gorąco i duszno. Jednak największym niebezpieczeństwem dla dzieci jest zły stan techniczny obiektu. Salezjanie chcą pomóc w wybudowaniu nowego budynku dla przedszkolaków. Część funduszy została już zgromadzona, jednak wciąż brakuje pieniędzy na ukończenie prac. Ponadto, aby obniżyć koszty budowy, mieszkańcy będą pomagać i wykonywać część zadań samodzielnie. To ich kolejny wkład w wykonanie projektu. Niestety to wciąż za mało, aby móc ukończyć budynek. Dołącz do akcji i wspieraj Projekt 637!

Kayira-yira znajduje się około 12 km od Rundu, jednego z większych miast w północno-wschodniej Namibii. Mieszkańcy wioski zajmują się głównie uprawą ziemi, mimo że jest to teren pustynny. Całe rodziny pracują na polu, dzieci często nie mają z kim zostać i nie otrzymują podstawowej edukacji. Budynek przedszkola będzie miał 50m2, małe zaplecze gospodarcze i magazyn na rzeczy dla przedszkolaków. Potrzeba krzeseł i stolików dla 50 dzieci. W planach jest też zagospodarowanie terenu na zewnątrz, mały plac zabaw i strefę sportową.

Misjonarze z Namibii rozpoczęli swoją posługę misyjną w 1998 roku w miejscowości Shambyu. W kwietniu 2018 roku miejscowy biskup poprosił misjonarzy o stworzenie nowej parafii i wybudowanie nowego kościoła w Rundu. Do parafii należą filie: Sauyemwa, Siyandeya, Ruu-rumwe, Gwangwa oraz Kayira-yira.  Dołącz do akcji i wspólnie z nami wspieraj Projekt 637!

Odpowiedzialny za projekt jest Ks. Jerzy Szurgot SDB

PROJEKT ZREALIZOWANY! DZIĘKUJEMY!

Drodzy Dobrodzieje i sympatycy misji salezjańskich. Chciałbym tą drogą podziękować Wam wszyscy za pomoc w realizacji i wybudowaniu przedszkola na jednej z naszych wiosek w parafii Rundu – Namibia, Kayira-yira. Jest to wioska oddalona od miasta Rundu ponad 12km, gdzie znajduje się kościołek dla tutejszych wiernych oraz obok tego kościoła znajduje się przedszkole zbudowane z blachy. Kiedy tam przybyłem, postanowiliśmy tym ludziom pomoc w wybudowaniu przedszkola, aby dzieci mogły się uczyć w warunkach przyzwoitych. Po rozpoczęciu budowy tego przedszkola nastał w kraju kryzys i wszystkie towary poszły tez do góry, czyli ceny towarów budowlanych i żywnościowych się zmieniły. Nasz fundusz tez uległ zmianie i musieliśmy szukać dobrodziejów na dokończenie tego projektu.. Zwróciliśmy się z prośba do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie o pomoc, aby dokończyć już zaczęty projekt w Kayira-yira, który otrzymaliśmy. Dzięki Waszemu wsparciu mogliśmy dokończyć budowę i otworzyć potrzebne przedszkole dla tutejszych dzieci zamieszkujących te tereny.

Projekt zrealizowano w całości jako dokończenie już wcześniej rozpoczętego przedszkola wraz z otoczeniem. Za otrzymaną gotówkę zrobiono: podłogę kafelkową w całości, wyposażenie klasy w krzesełka i stoliki, półki w magazynie na trzymanie potrzebnych materiałów, huśtawki na placu zabaw, malowanie pomieszczeń oraz zakładanie elektryczności. W tej chwili na zajęcia przychodzi regularnie ok. 30 dzieci od poniedziałku do piątku.

Dlatego chciałbym za pośrednictwem SOM w Warszawie podziękować wszystkim, którzy wsparli ten projekt i dziś kiedy patrzę na uczące się dzieci, muszę powiedzieć, że to dzięki Wam, Waszemu wsparciu te dzieci mogą się uczyć i przygotowywać się do przyszłego życia. Niech Dobry Bóg Wam błogosławi i udziela wszelkich łask potrzebnych w codziennym życiu. Maryja zaś niech niech wyprasza u Chrystusa swego Syna potrzebne laski i błogosławieństwo. Ja zaś w imieniu tych dzieci oraz rodziców jak i całej wspólnocie tutejszych wiernych bardzo dziękuję za pomoc finansową oraz modlitwę dziękując za wszystko Bogu.  Bóg zapłać Drodzy za wsparcie i pomoc.

ksiądz Jerzy Szurgot sdb, Rundu – Namibia