8581 zł
cel 8135 zł

75
wspierających

Leczenie sióstr misjonarek ze Smorgonia na Białorusi

Siostry salezjanki ze Smorgonia na Białorusi mają problemy zdrowotne. Sytuacja ekonomiczna w tym kraju pogarsza się, a misjonarek nie stać na leczenie. Projekt obejmuje pokrycie kosztów hospitalizacji sióstr, wykonanie rezonansu magnetycznego i zakup lekarstw. Dołącz do akcji i wspólnie z nami wspieraj 635!

Smorgoń to miasto położone w obwodzie grodzieńskim, w północnej części Białorusi. Liczy około 36 tysięcy mieszkańców. Wspólnota salezjanek składa się z czterech sióstr. Salezjanki rozpoczęły pracę misyjno-wychowawczą wśród dzieci i młodzieży przy Parafii św. Michała Archanioła. Prowadzą ją salezjanie. Siostry organizują zajęcia z katechezy dla dzieci i młodzieży. Współpracują z księżmi w prowadzeniu codziennego oratorium oraz koordynują różne grupy dziecięce i młodzieżowe. Siostry chcą w pierwszej kolejności pomagać dzieciom z biednych i dysfunkcyjnych rodzin.

Od pewnego czasu siostry zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi. Do tej pory, wizyty u lekarzy starały się opłacać z kasy domowej, gdyż nie zawsze mogły korzystać z opieki pokrytej przez fundusz zdrowia. Sytuacja ekonomiczna na Białorusi znacznie się pogorszyła, dodatkowo pandemia koronawirusa spotęgowała problemy, a świadczenia medyczne i lekarstwa drożeją. Po wyborach w sierpniu 2020 roku ceny wzrosły niemal dwukrotnie. W związku z tym pojawiły się trudności, aby pokryć wszystkie koszty leczenia z własnych środków. Problemy zdrowotne sióstr to m.in.: niedrożność żył, reumatyzm kolan, zapalenie stawów, problemy z kręgosłupem, leczenie zębów, nadciśnienie i bóle głowy (spowodowane tętniakiem i operacją).

Razem z nami dołącz do akcji. Wspieraj Projekt 635!

Odpowiedzialna za projekt jest s. Iryna Bartsevich FMA