56804 zł
cel 50288 zł

444
wspierających

Dokończenie budowy kościoła oraz Centrum Młodzieżowego w Starej Zagorze w Bułgarii

Salezjanie są obecni w Bułgarii od 1994 roku. Zajmują się pomocą najbardziej potrzebującym, starają się pomagać w edukacji dzieci i młodzieży. Misjonarze z miejscowości Stara Zagora obrali sobie za cel pomoc bułgarskim Romom, których sytuacja w mieście jest ciężka. Dorośli nie mają pracy a ich dzieci mają duże problemy oraz braki w edukacji. Celem projektu jest dokończenie budowy kościoła oraz Centrum Młodzieżowego. Będą to miejsca, gdzie wszyscy potrzebujący znajdą pomoc duchową oraz wsparcie edukacyjne. Dołącz do akcji i wspólnie z nami wspieraj Projekt 625!

Placówka misyjna w Starej Zagorze powstała w 2008 roku. Tworzy ją czterech salezjanów z Czech. Od samego początku misjonarze starają się pomóc Romom, którzy stanowią liczną grupę społeczną. Rosnąca liczba Romów, staje się poważnym problemem w Bułgarii. Dużym problemem jest ich izolacja z pozostałymi mieszkańcami, brak wykształcenia, który powoduje bezrobocie. Getta które tworzą, są opanowane przez dealerów narkotyków. Młodzież nie mając perspektyw na lepsze jutro bardzo wcześnie sięga po alkohol. Edukacja romska stoi na bardzo niskim poziomie. Zarówno dorosłym jak i dzieciom brakuje  zarówno wykształcenia jak i duchowej formacji. Edukacja daje możliwość  dalszego rozwoju a własny kościół jest ważny ze względu na dyskryminację, której Romowie często doświadczają w innych kościołach.

Salezjanie ze Starej Zagory chcieliby odpowiedzieć na te potrzeby i zbudować Centrum Młodzieżowe i kościół na obrzeżach dzielnicy romskiej. Cały kompleks został tak zaprojektowany, że będzie można w nim założyć szkołę i mały ośrodek zawodowy. Obecna będzie również możliwość noclegu dla 30 osób. W dalszych planach misjonarze planują utworzenie przedszkola i małego domu dla studentów.

Budowa rozpoczęła się w 2013 roku. Na tę chwilę została częściowo ukończona budowa domu wspólnoty, kościoła i szkoły. Niestety brakuje pieniędzy na dalsze prace. Za zebrane pieniądze salezjanie planują dokończenie dalszych prac budowlanych.

Dołącz do akcji i wspólnie z nami wspieraj Projekt 625!

Za projekt odpowiedzialny jest ksiądz Frantisek Jelecek SDB.