55856 zł
cel 49728 zł

217
wspierających

 Dożywianie dzieci z Hawany na Kubie

Zapewnijmy jedzenie dla 70 najbardziej potrzebujących dzieci w Guanabacoa na peryferiach Hawany. Siostry salezjanki po raz kolejny zostały poproszone o pomoc w dożywianiu trzech grup dzieci. Te dziewczęta i chłopcy pochodzą z bardzo biednych rodzin i przez bardzo skromne jedzenie, mają niedobory witamin i mikroelementów, a także samej masy ciała.

Siostry otrzymują minimalne wsparcie od rodziców tych dzieci i od czasu do czasu od spółdzielni, jednak nie pokrywa to nawet części wydatków.

Bardzo wiele rodzin dopiero po godzinie 19.00 przygotowuje najpożywniejszy posiłek w ciągu dnia. Zwykle składa się z talerza smażonego lub żółtego ryżu lub congrí (czarna fasola zmieszana z ryżem), z jajkiem, hot-dogiem, lokalną kiełbasą, czasami z kawałkiem wieprzowiny lub kurczaka. W ciągu dnia jedzą przekąski takie jak ciasta oraz piją koktajle, soki i napoje. Nazywają to „Zabawiaj głód”. Rodzice przeważnie pracują, ale wynagrodzenie i miesięczny przydział jedzenia na kartki nie wystarcza na zapewnienie pożywnego i różnorodnego jedzenia. Dziadkowie lub krewni, którzy opiekują się dziećmi i nie mają pracy, muszą utrzymać się tylko z tego, co dostają. A miesięczny przydział jedzenie na kartki jest bardzo skromny.

Od dawna sytuacja na Kubie jest bardzo ciężka, a przez ostatnie wydarzenia i wstrzymanie ruchu turystycznego jest jeszcze gorzej. Na wsiach sytuacja jest jeszcze gorsza – w domach brakuje wody, toalet. W rodzinach wielodzietnych dzieci muszą wymieniać się między sobą jedną parą butów.

W ramach Projektu 618 chce pomóc dzieciom i zapewnić im jedzenie. I Ty możesz pomóc. Dołącz do nas. Udostępnij i wspieraj informację o projekcie.

Za projekt odpowiada siostra Henryka Milczarek FMA

PROJEKT ZREALIZOWANY! DZIĘKUJEMY!

Guanabacoa, Kuba, 10/10/2021

Drodzy Dobrodzieje. Dziękuję we imieniu własnym, sióstr ze wspólnoty a także dzieci i ich rodziców za możliwość otrzymanej pomocy finansowej i za wsparcie modlitewne.

Ubiegły rok 2020  jak zarówno obecny są dla nas czasem borykania się z wieloma trudnościami, ale równocześnie czasem specjalnej Bożej opieki. Pomimo trudności mogliśmy kontynuować dzieło wychowawcze podczas gdy niektóre instytucje  przerwały prace w żłobkach i do dziś z powodu różnorodnych trudności nie otwarły ich ponownie.

Tutejsze szkoły już od marca 2020 roku zostały zamknięte i dzieci nie  powróciły do sal szkolnych. Mały procent śledzi programy nadawane przez Ministerstwo  Oświaty. Wielu nie ma możliwości dostępu do internetu czy nawet możliwości skorzystania z programów nadawanych przez telewizje. Najbardziej pokrzywdzone są dzieci z małych osiedli.

My, „Bogu dzięki” od  października ubiegłego roku kontynuujemy prace z dziećmi. W sierpniu tego roku daliśmy dzieciom miesiąc wakacji i ponownie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021-2022. Obecnie mamy ponad 80 dzieci zapisanych i przeciętnie uczestniczy 66; przebywają u nas od 7:30 rano do 4tej po południu od poniedziałku do piątku i otrzymują wykrzywienie. Niektóre dzieci które powinni iść już do szkoły, z powodu ze te jeszcze nie zostały otwarte, na prośbę rodziców nadal kontynuują u nas. Tu nadal panuje pandemia, ale jak do tej pory nie miałyśmy pod tym względem problemów, czujemy specjalna opiekę Matki Bożej i jesteśmy pełne zaufania ze Ona nadal będzie nas prowadzić.

Przezywamy sytuacje bardzo  trudna, mamy  wiele trudności ze zdobyciem pożywienia dla dzieci, artykułów higienicznych i innych. Rodzice ich, świadomi tego, pomagają nam w miarę   swoich skromnych możliwości.

Dziele się nasza praca bo dzięki waszej pomocy możemy ja realizować.

Wyrażam głęboką wdzięczność dla SOMU za realizacje Projektu 618

Dziękuję serdecznie wszystkim darczyńcom, którzy z tak wielką hojnością i w tak krótkim czasie pokryli koszty tego projektu na rok szkolny 2020/2021. Opatrzność Boża niech wam stokrotnie wynagrodzi.

Wdzięczna Siostra Henryka Milczarek, misjonarka z Kuby