49656 zł
cel 47936 zł

60
wspierających

Dofinansowanie do budowy Centrum Kultury w Nutshal w Bangladeszu

 

Celem projektu jest wybudowanie Centrum Kultury dla dzieci, młodzieży oraz lokalnej społeczności z Nutshal w Bangladeszu. Wspieraj z nami Projekt 609!

Nutshal to niewielka wioska oddalona dwadzieścia pięć kilometrów od Lokhikul, w której posługują misjonarze salezjańscy. Ludzie żyją w biedzie, brakuje szkoły. Mieszkańcy nie mają możliwości do spotkań, brakuje miejsca na wspólną modlitwę a dzieci nie mają miejsca do nauki i zabawy.

Wraz z przybyciem misjonarzy salezjańskich w 2012 roku do Lokhikul życie mieszkańców Nutshal nieco się poprawiło. Misjonarze w miarę możliwości odwiedzają i pomagają ludziom w ich codziennych trudnościach, odprawiają msze pod gołym niebem. Ważnym elementem jest również nauka. Obecnie, w każdy piątek odbywają się zajęcia dla dzieci, które prowadzi wolontariusz dojeżdżający z Lokhikul. Niestety, z uwagi na dość dużą odległość, zły stan dróg oraz ograniczenia finansowe mieszkańców Nutshal dzieci i młodzież nie mają dostępu do regularnej nauki, a dorośli do nowych technologii oraz szkoleń zawodowych.

Misjonarze, w porozumieniu z mieszkańcami podjęli decyzję o budowie Centrum Kultury, które będzie miejscem wielofunkcyjnym, dające możliwość rozwoju lokalnej społeczności. W placówce będzie działało oratorium, w którym dzieci i młodzież będą mogły spędzać czas. Zostaną zatrudnieni lokalni nauczyciele, którzy będą prowadzić regularne zajęcia lekcyjne oraz nauczać języka angielskiego. Jedno z pomieszczeń zostanie przeznaczone na kaplicę, w której wierni będą mogli się spotykać i uczestniczyć w mszy świętej. Centrum Kultury będzie również miejscem spotkań dla lokalnej społeczności, będą odbywać się tam różnego rodzaju uroczystości.

Parafia w Lokhikul, do której należy Nutshal jest młodą parafią. Salezjanie nie mogą liczyć na wsparcie finansowe lokalnych władz oraz ubogiej społeczności. Wspólnie możemy pomóc w realizacji projektu. Dołącz do akcji i razem z nami wspieraj Projekt 609!

Odpowiedzialny za projekt jest ks. Emil Ekka SDB