100000 zł
cel 71904 zł

1
wspierających

Budowa wieży ciśnień oraz studni do domu salezjańskiego w Toamasina na Madagaskarze

Toamasina to drugie pod względem wielkości miasto na Madagaskarze. Od niedawna, swoją misję prowadzą na tym terenie księża salezjanie. Na misji brakuje wielu rzeczy jednak największym problemem nowo otwartej placówki misyjnej jest brak wody.  Razem możemy pomóc w realizacji projektu. Dołącz do akcji i wspólnie z nami wspieraj Projekt 590!

Toamasina jest głównym portem morskim Madagaskaru położonym u wybrzeża Oceanu Indyjskiego. Miasto rozrasta się w szybkim tempie. Młodzi ludzie, głównie mieszkańcy wsi emigrują do miasta za pracą. Niestety, nie wszystkim udaje się znaleźć zajęcie. To powoduje, że młodzież szuka ucieczki w narkotykach oraz alkoholu.

Aby zapobiec demoralizacji wśród młodzieży oraz zachęcić młodych ludzi do działania salezjanie z Toamasina uruchomili oratorium przy nowo otwartej misji. Zajęcia w oratorium mają zająć czas młodym ludziom. Planowane jest uruchomienie kursów zawodowych dla młodzieży .Brakuje miejsca na prowadzenie katechez i ewangelizację, jednak największym problemem na placówce jest brak bieżącej wody. Aby sprawnie móc prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą, organizować zajęcia i kursy zawodowe potrzebna jest woda pitna. Koszty budowy studni oraz wieży ciśnień przewyższają możliwości finansowe misjonarzy.

Wspólnie wybudujmy studnię na Madagaskarze. Wspieraj z nami Projekt 590!

Odpowiedzialny za projekt jest ksiądz Graziano de Lazzari

PROJEKT ZREALIZOWANY! DZIĘKUJEMY!

Drodzy Dobroczyńcy,

Drodzy Przyjaciele misji

Pozwólcie, że się przedstawię. Nazywam się ksiądz Vittorio Costanzo. Jestem salezjaninem pracującym na Madagaskarze od 1981 roku. Pracowałem w kilku miastach i wsiach na Madagaskarze, ale od października 2018 r. wraz z nieżyjącym już księdzem Vladimirem Stuhli otworzyłem dzieło salezjańskie w Tamatave. To jeszcze za życia, ksiądz Władimir złożył projekt na budowę wieży ciśnień oraz studni do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie. Bardzo żałuję, że ​​nie mógł zobaczyć realizacji Projektu.

Nasza placówka jest położona na północnych obrzeżach miasta Tamatave, drugiego co do wielkości miasta na Madagaskarze pod względem liczby mieszkańców i znaczenia gospodarczego. Znajduje tu się najważniejszy port na Madagaskarze.

Pierwszą potrzebą, jaką dostrzegamy, jest praca na rzecz ubogiej i opuszczonej młodzieży. Nauka czytania i pisania oraz odbudowa postaw moralnych u dzieci i młodzieży wydają się nam niezbędnym zadaniem do podjęcia.

Bardzo dużym problemem na Madagaskarze, w tym również na naszej placówce jest brak odpowiedniej ilości wody pitnej. Wiele osób w naszym sąsiedztwie kopie mały dwumetrowy dół, aby zdobyć wodę, jednak wydobyta woda jest słonawa i brudna. Nawet woda z miejskich wodociągów nie nadaje się do picia, należy ją przegotować lub przefiltrować. Budowa wieży ciśnień oraz studni wydała nam się właściwym rozwiązaniem problemu.

Prace przygotowawcze oraz budowlane powierzyliśmy doświadczonej firmie i od 02.12.2020 roku rozpoczęliśmy budowę. Prace trwały do ​​Wielkanocy 2021. Pandemia Covid-19 uniemożliwiła kontynuację prac. Dopiero po kilkunastu miesiącach udało nam się wznowić prace. Ostatecznie pod koniec 2021 roku udało nam się zakończyć prace.

Zaraz po wybudowaniu wieży ciśnień rozpoczęliśmy odwiert wodny obok wieży ciśnień, aby nie wydawać zbyt dużo pieniędzy na wodę z wodociągu państwowego. Wodę nadającą się do spożycia udało nam się znaleźć na głębokości 37 metrów.

Drodzy Przyjaciele, ukończenie i realizacja projektu jest wielką szansą dla naszej młodzieży ze szkoły im. Św. Dominika Savio, oratorium oraz całej parafii. Każdego dnia korzystają z niej setki beneficjentów. Dodatkowo tysiące młodych ludzi miało dostęp do wody pitnej podczas letnich kolonii.

Ostatecznie cały projekt został ukończony pod koniec 2022 roku. Pragniemy podziękować Wam drodzy Darczyńcy za pomoc, jaką otrzymała nasza placówka w Tamatave.

Dziękujemy każdemu z osobna za aktywny udział. Niech Pan obdarzy Was zdrowiem, pogodą ducha, powodzeniem każdego dnia. Niech Maryja Wspomożycielka i Ksiądz Bosko chronią Was przed wszelkim złem i przeciwnościami losu.

Zapewniamy Was o naszej nieustannej modlitwie i życzymy wszystkiego dobrego w 2023 roku.

ks. Vittorio Costanzo SDB