57816 zł
cel 57523 zł

236
wspierających

Zakup komputerów dla liceum salezjańskiego w Betafo

 

Placówka misyjna w Betafo na Madagaskarze powstała w 1987 roku. W skład misji wchodzą: Centrum młodzieżowe, dom dla aspirantów, gimnazjum, szkoła średnia, parafia, centrum misyjne, rozgłośnia  radiowa, internat dla dzieci i młodzieży oraz dom dla nauczycieli.

Placówka jest stawiana za wzór na tle innych ośrodków edukacyjnych w kraju. Z uwagi na ogromne zainteresowanie ze strony dzieci i młodzieży z całego kraju niezbędna jest wymiana przestarzałego sprzętu komputerowego oraz modernizacja sieci teleinformatycznej na misji, co poprawi warunki do nauki.

Dołącz do akcji i wspólnie z nami wspieraj Projekt 584!

Betafo, jeszcze do niedawna było terenem wiejskim. Dopiero w 2012 roku uzyskało prawa miejskie. Populacja całej gminy wynosi około 35.000 mieszkańców. Dzieło salezjańskie swoim zasięgiem obejmuje jeszcze sąsiednie gminy, w tym: Andranomafana, Alakamisy, Anativato, Tritriva, Mandritsara, Ambatonikolahy, Antsoso, Soavina oraz Andrefana. Ludność Betafo w ok. 70 % stanowi młodzież oraz osoby w średnim wieku. Dzieci i młodzież lubią i chcą się uczyć. Niestety wielu rodzin nie stać na opłaty szkolne oraz posłanie swoich dzieci na zajęcia szkolne. W Betafo brakuje rozrywki. Młodzi najczęściej szukają rozrywki na ulicy, przez co wpadają niejednokrotnie w problemy z prawem.

Salezjanie starają się zapewnić młodym ludziom również czas wolny, zachęcają ich do udziału w zajęciach poza szkolnych, kursach, treningach, zajęciach z informatyki. Niestety, często brakuje funduszy. Jednym z głównych problemów na misji jest przestarzała infrastruktura informatyczna, w tym sprzęt komputerowy. Sala informatyczna przy salezjańskim liceum św. Ludwika w Betafo posiada do swojej dyspozycji 50 komputerów. W większości są przestarzałe. Dodatkowo w szkole istnieje połączenie internetowe, które może obsłużyć zaledwie 10 komputerów. Nowoczesne programy do nauki informatyki w zakresie ekonomii oraz obsługi biura i sekretariatu przeciążają zbyt slaby system zainstalowany dawno temu.

Kolejny problem, to przepływ prądu. Komputery stacjonarne wymagają stałego źródła zasilania. W Betafo, jak i w wielu miejscach na Madagaskarze, prąd jest często wyłączany, szczególnie w porze deszczowej ze wglądu na opady i burze. Aby zajęcia w szkole nie były przerywane brakiem zasilania należy zamienić stare, stacjonarne komputery na laptopy, które są wyposażone w baterię. Nowsze maszyny, z nowym systemem i przede wszystkim z możliwością pracy niezakłóconej, zagwarantują uczniom lepszą naukę. Część komputerów zostanie zakupiona również z funduszy uzyskanych ze sprzedaży starych komputerów.

Wspólnie możemy pomóc w realizacji Projektu. Wspieraj z nami Projekt 584!

Za projekt odpowiada ksiądz Ryszard Szczygielski SDB