8600 zł
cel 8600 zł

26
wspierających

 

Naprawa samochodu

 

Jeden z księży z parafii z Malawi niedawno miał wypadek samochodowy. Kierującemu na szczęście nic się nie stało, jednak pojazd został poważnie uszkodzony. Praca misjonarza wymaga częstych wyjazdów do odległych wiosek. Samochód jest niezbędnym narzędziem pracy. Salezjanie z Nkhotakota uzbierali część pieniędzy na naprawę, jednak by można było dokonać napraw brakuje wciąż funduszy. Dołącz do akcji i wspólnie z nami wesprzyj Projekt 564!

Główna droga łącząca Nkhotakota z Salima jest w bardzo złym stanie. Ulewne deszcze zniszczyły nawierzchnię oraz pobocza. Podróżowanie jest bardzo niebezpieczne, jednak konieczne. Na początku grudnia 2018, misjonarz, wracając z Lilongwe, uderzył w słup przy drodze ponieważ ciężarówka jadąca z naprzeciwka zajechała mu drogę. W wyniku uderzenia przód samochodu został uszkodzony. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Niestety samochód został poważnie uszkodzony i obecnie nie nadaje się do użytku. To bardzo skomplikowało pracę pastoralną. Parafia rozciąga się na dużym obszarze. Bez możliwości szybkiego przemieszczania się nie ma możliwości efektywnie sprawować sakramenty. Konieczna jest szybka naprawa samochodu by znów można sprawnie czynić posługę misyjną w odległych zakątkach parafii.

Całkowity koszt naprawy przewyższa możliwości finansowe misjonarzy. Brakuje 8600 PLN. Niestety księża nie są w stanie opłacić w całości naprawy, gdyż parafia nie będzie w stanie normalnie funkcjonować. Codzienne opłaty w tym płacenie rachunków, wypłaty, wyżywienie obejmują znaczną część budżetu parafii.

Dołącz do akcji i wspólnie z nami wspieraj Projekt 564!

Za projekt odpowiada ksiądz Józef Czerwiński SDB

Projekt zrealizowany. Dziękujemy!

Drodzy Przyjaciele Misji Salezjańskich

Na początku pragnę serdecznie pozdrowić Was wszystkich z dalekiej Nkhotakota oraz podziękować za Waszą pomoc. NKK (Nkhotakota) jest małym powiatowym miasteczkiem położonym nad pięknym, majestatycznym jeziorem Malawi. Jest to małe, ale bardzo historyczne miasto. To walnie tu słynny podróżnik oraz misjonarz Dr David Livingstone zawarł umowę z lokalnymi władzami o zaprzestaniu handlu niewolnikami w 1861 roku. Była to pierwsza umowa tego typu w całej Afryce. To również tu w tym mieście jest usytuowana parafia po wezwaniem Św Pawła – St. Paul ‘s Parish. Parafia Św Pawala jest jedna z największych parafii w salezjańskiej ZMB Vice Province. Parafia składa się z 3 dużych centrów. Łącznie do wizytowania mamy 34 kościoły, które są usytuowane na przestrzeni ok 125km. Najdalszy kościół w Chankhalamu jest oddalany od NKK o 86km. Do tego miejsca można dojechać tylko podczas pory suchej bo nie ma mostów na dwóch małych rzekach, które wzbierają bardzo podczas pory deszczowej.

Dojazd do kościołów oraz sprawowanie sakramentów jest niezbędny dla ‘normalengo’ funkcjonowania parafii. To ‘normalne funkcjonowanie’ zostało nadszarpnięte przez wypadek. Jeden z dwóch samochodów parafialnych Toyota Hilux van został poważnie uszkodzony na początku stycznia 2019 roku.

Dzięki Bogu to był tylko samochód. Nikt więcej nie ucierpiał podczas wypadku i za to jesteśmy Bogu bardzo wdzięczni. Ponieważ parafia jest rozległa potrzebujemy środki transportu. Bez nich nie jesteśmy w stanie dobrze prowadzić parafii. Parafianie oraz ja osobiście jesteśmy bardzo wdzięczni za ofiary złożone na naprawę samochodu, który uległ wypadkowi. Samochód Toyata Hilux Van został wyremontowany, naprawiony i jest już używany w parafii.

Pragnę serdecznie podziękować Wszystkim dobrodziejom za otrzymane fundusze i możliwość zrealizowania projektu. To była bardzo duża pomoc dla parafii w wymiarze finansowym. Bez Waszej pomocy oraz ofiarności nie bylibyśmy w stanie wyremontować samochodu oraz regularnie odwiedzać odległych fili parafialnych.

Za otrzymane fundusze w imieniu swoim oraz chrześcijan składam serdeczne podziękowanie Zapewniam o naszej wdzięcznej modlitwie.

Niech dobry Bóg wynagrodzi wam stokrotnie wasza ofiarność.

Ksiądz Józef Czerwiński SDB