Drodzy Dobroczyńcy,

Przyjmijcie moje serdeczne pozdrowienia oraz wyrazy wdzięczności za wsparcie, jakiego udzieliliście nam w trakcie realizacji Projektu 528 jak również nadal udzielacie naszej Misji Księdza Bosko w Namugongo w Ugandzie. W tej chwili, w imieniu potrzebujących dzieci, wychowanków placówki Don Bosco CALM, pozwólcie mi wyrazić moją wdzięczność i podzielić się z Wami radością, jaką odczuwają, gdy korzystają z nowoczesnych urządzeń sanitarnych oraz toalet, które ufundowaliście. Wszystkie przekazane przez Państwa środki zostały przeznaczone wyłącznie na budowę obiektów higieniczno-sanitarnych.

Początkowo projekt był skierowany do 200 dzieci, ale w tej chwili z pomieszczeń sanitarnych korzysta prawie 300 dzieci. Wzrost był wynikiem powstania nowej infrastruktury sanitarnej w placówce, które przyciągnęły więcej dzieci do naszej szkoły. Obecnie budynek toalet posiada łącznie 10 pomieszczeń toaletowych i 14 natrysków. Podczas budowy udało się wybudować dwa pomieszczenia wraz z toaletami dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo. Dotychczas dzieci były przyzwyczajone do prysznica z zewnątrz, z powodu braku pryszniców. Na razie mają zapewnioną intymność i mogą spokojnie brać prysznic czystą wodą. Ponadto nowoczesne toalety na placówce są wyposażone w pisuary, umywalki do mycia rąk i lustra ścienne. Nowością jest, że nowe pomieszczenia podłączone są do sieci szamba ekologicznego. Innymi słowy, ta technologia zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu i zapełnianiu się toalet.

Na dzień dzisiejszy dzieci z naszej Misji Księdza Bosko zostały uwrażliwione i nauczone, jak używać i dbać o te nowoczesne toalety, aby mogły służyć nam wszystkim na bardzo długi okres. Udało nam się również zatrudnić pracownika, Panią do utrzymania czystości obiektów. Zapewni to trwałość budynków, czystość i porządek.

Powstanie nowych pomieszczeń przyniosło bardzo pozytywne efekty, mianowicie doszło do porawy takich elementów jak:

  • Lepsza higiena. Higiena znacznie się poprawiła, a tym samym zmniejszyła się liczba chorób, które dokuczały dzieciom przed powstaniem tego obiektu.
  • Poprawa relacji na linii misja CALM a Urząd ds. Kontroli Bezpieczeństwa Sanitarnego. Zanim powstały nowe pomieszczenia, lokalny urząd sanitarny odpowiedzialny za opiekę nad dziećmi dokonywał częstych kontroli i nakładane były kary finansowe na naszą misję. Wielokrotnie grozili nawet zamknięciem placówki z powodu braku higieny. Obecnie Misja Księdza Bosko stała się wzorem dla innych instytucji w kwestii dbania o czystość i higienę.
  • Kolejnym pozytywnym efektem, jest to, że nowe pomieszczenia sanitarne jak i cała misja nasza misja przyciągnęły większą uwagę innych wspólnot salezjańskich w Ugandzie, a nawet poza nią. Wszystkich, którzy chcą budować czyste i nowoczesne toalety, zapraszamy do odwiedzania nas oraz skopiowania modelu nowych toalet.

Pozwólcie mi na koniec, drodzy Dobroczyńcy, zapewnić Was, że wszyscy beneficjenci Misji Księdza Bosko CALM są bardzo szczęśliwi i dumni z tego, że otoczono ich opieką, wsparciem, nie zapomniano i dano możliwość kontynuowania nauki w zupełnie odmienionym miejscu.

Nie mogę zakończyć listu bez podziękowania również Salezjańskiemu Ośrodkowi Misyjnemu w Warszawie, który pomógł nam zebrać te środki na spełnienie naszego marzenia. Niech Bóg obficie Was wynagrodzi.

Wszystkiego najlepszego na Nowy 2023 rok.

Elie Nyandwi,SDB