66667 zł
cel 71904 zł

393
wspierających

Budowa toalet w ośrodku CALM w Namugongo

W Centrum młodzieżowym CALM w Namugongo nie ma toalet! Uczniowie muszą korzystać ze  starych i brudnych pomieszczeń, w których są karaluchy! Placówka dla dzieci i młodzieży może zostać zamknięta. Pomóżmy wybudować nowe toalety dla dzieci w ośrodku CALM!

Centrum dla młodzieży powstało ponad 15 lat temu i objęło opieką grupę 60 dzieci. Obecnie liczba ta wzrosła do 164 uczniów. Poza edukacją, nasi podopieczni biorą udział w różnego rodzaju zajęciach m.in. tanecznych i aktorskich oraz grają w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, rugby i inne gry zespołowe. Angażują się również w akrobatykę, którą opanowali na wysokim poziomie. Poza tym zajmują się ogrodnictwem i innymi zajęciami, które ich interesują. Z uwagi na liczne zajęcia ruchowe dzieci muszą dbać o odpowiednią higienę. Zapobiegnie to powstawaniu i rozprzestrzenianiu się różnych chorób. Niestety, obecne toalety były wybudowane kilkanaście lat temu, więc uległy zniszczeniu oraz jest ich stanowczo za mało. Coraz częściej wśród dzieci zdarzają się przypadki biegunki przez złe warunki w tych pomieszczeniach sanitarnych. Młodzież stara się je codziennie czyścić, ale pomaga to tylko na chwilę. W środku żyje mnóstwo karaluchów. Rząd postawił ultimatum, że placówki oświatowe muszą zmodernizować jakość toalet, inaczej zostaną zamknięte. Nasze centrum otrzymało ostrzeżenie, aby poprawić warunki toalet.

Misjonarze posiadają już projekt nowych pomieszczeń sanitarnych, jednak wciąż brakuje pieniędzy na jego realizację.

Przyłącz się do akcji, wesprzyj Projekt 528!

Odpowiedzialny za projekt jest ks. Elie Nyaendwie SDB

Projekt realizowany we współpracy z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym Młodzi Światu 

PROJEKT ZREALIZOWANY! DZIĘKUJEMY!

Drodzy Dobroczyńcy,

Przyjmijcie moje serdeczne pozdrowienia oraz wyrazy wdzięczności za wsparcie, jakiego udzieliliście nam w trakcie realizacji Projektu 528 jak również nadal udzielacie naszej Misji Księdza Bosko w Namugongo w Ugandzie. W tej chwili, w imieniu potrzebujących dzieci, wychowanków placówki Don Bosco CALM, pozwólcie mi wyrazić moją wdzięczność i podzielić się z Wami radością, jaką odczuwają, gdy korzystają z nowoczesnych urządzeń sanitarnych oraz toalet, które ufundowaliście. Wszystkie przekazane przez Państwa środki zostały przeznaczone wyłącznie na budowę obiektów higieniczno-sanitarnych.

Początkowo projekt był skierowany do 200 dzieci, ale w tej chwili z pomieszczeń sanitarnych korzysta prawie 300 dzieci. Wzrost był wynikiem powstania nowej infrastruktury sanitarnej w placówce, które przyciągnęły więcej dzieci do naszej szkoły. Obecnie budynek toalet posiada łącznie 10 pomieszczeń toaletowych i 14 natrysków. Podczas budowy udało się wybudować dwa pomieszczenia wraz z toaletami dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo. Dotychczas dzieci były przyzwyczajone do prysznica z zewnątrz, z powodu braku pryszniców. Na razie mają zapewnioną intymność i mogą spokojnie brać prysznic czystą wodą. Ponadto nowoczesne toalety na placówce są wyposażone w pisuary, umywalki do mycia rąk i lustra ścienne. Nowością jest, że nowe pomieszczenia podłączone są do sieci szamba ekologicznego. Innymi słowy, ta technologia zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu i zapełnianiu się toalet.

Na dzień dzisiejszy dzieci z naszej Misji Księdza Bosko zostały uwrażliwione i nauczone, jak używać i dbać o te nowoczesne toalety, aby mogły służyć nam wszystkim na bardzo długi okres. Udało nam się również zatrudnić pracownika, Panią do utrzymania czystości obiektów. Zapewni to trwałość budynków, czystość i porządek.

Pozwólcie mi na koniec, drodzy Dobroczyńcy, zapewnić Was, że wszyscy beneficjenci Misji Księdza Bosko CALM są bardzo szczęśliwi i dumni z tego, że otoczono ich opieką, wsparciem, nie zapomniano i dano możliwość kontynuowania nauki w zupełnie odmienionym miejscu.

Nie mogę zakończyć listu bez podziękowania również Salezjańskiemu Ośrodkowi Misyjnemu w Warszawie, który pomógł nam zebrać te środki na spełnienie naszego marzenia. Niech Bóg obficie Was wynagrodzi.

Elie Nyandwi SDB