88700 zł
cel 55000 zł

401
wspierających

ZBIÓRKA TRWA NADAL! CAŁA NADWYŻKA ZOSTANIE PRZEZNACZONA NA BUDOWĘ SZKOŁY W JOYPURHAT.

 

Wyprawka szkolna, leki i dożywiane ubogich dzieci z JoypurHat w Bangladeszu

 

Dzieci z JoypurHat pomagają rodzicom w pracach na polu. Muszą pomóc w utrzymaniu rodziny, nie mają możliwości chodzenia do szkoły. Potrzebują pomocy.

Salezjanie w JoypurHat rozpoczęli prowadzenie zajęć edukacyjnych dla 150 ubogich dzieci. Nie ma budynku szkolnego, lekcje odbywają się w prowizorycznych salkach lekcyjnych lub na świeżym powietrzu. Dzieci nie mają mundurków. Brakuje funduszy na jedzenie, ubrania i wyprawkę szkolną. Ich rodziców lub opiekunów nie stać na zakup rzeczy potrzebnych do szkoły. Dlatego chcemy wspierać naszych uczniów i dać im nadzieję. Naszym celem jest zapewnienie uczniom wysokiej jakości edukacji i przywrócenie godności ludzkiej. Zgodnie z ideą Księdza Bosko, pragniemy uczynić ich dobrymi chrześcijanami i uczciwymi ludźmi.  Dzieci chętnie przychodzą do szkoły jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. Chcemy żeby czuły się z nami bezpiecznie, otaczamy je troską i miłością. Praca z ubogimi jest dla nas wypełnieniem uczynków miłosierdzia.

Za fundusze zebrane na Projekt 514 zakupimy zeszyty, ubrania, buty, tornistry, jedzenie, leczenie, materiały dydaktyczne. W drugiej kolejności, w zależności od zebranej kwoty, rozpoczniemy budowę szkoły. Naszym marzeniem jest zapewnienie dzieciom dobrych warunków do nauki.

Projekt będzie realizowany w Bangladeszu. To jeden z najbiedniejszych, najgęściej zaludnionych i najmniej rozwiniętych państw. Niedożywienie i brak opieki zdrowotnej to poważny problem, który dotyka wielu ludzi, zwłaszcza mieszkających na wioskach. Mieszkańcy wiosek nie mają dostępu do elektryczności, w wielu miejscach ograniczony jest dostęp do wody pitnej. Ogromny procent mieszkańców Bangladeszu żyje w skrajnej biedzie. Dzienne zarobki dorosłych na wsi wynoszą 1,50 Euro. Swoje dzieci, zamiast do szkoły muszą wysyłać do pracy. Ludzie mieszkają w małych gospodarstwach rolnych, w domach pokrytych prowizorycznym dachem, często nie mają co jeść. Żyją w biedzie, nie są w stanie zapewnić dzieciom podstawowych przyborów szkolnych.  Państwo boryka się z korupcją i słabą edukacją, co najbardziej uderza w młodych ludzi. Ze względu na brak perspektyw młodzi ludzie narażeni są na wiele niebezpieczeństw takich jak: żebranie, przynależność do różnych gangów i grup terrorystycznych. Przemoc seksualna czy wchodzenie w związki małżeńskie w wieku dziecięcym to problem około 70% dziewcząt poniżej 18 roku życia.

Projekt ma na celu wsparcie i pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci z Bangladeszu, z miejscowości JoypurHat.

Pomóżmy rodzicom z JoypurHat wyposażyć dzieci w najpotrzebniejszą wyprawkę szkolną.

Wesprzyj Projekt 514

Odpowiedzialny za projekt jest ksiądz Paweł Kociołek SDB

A tak dzieci z JoypurHat w Bangladeszu zachęcają do wzięcia udziału w kampanii #7steps

Misja w trzech słowach według misjonarza księdza Pawła Kociołka;

Ks. Paweł swoją misję opisuje w trzech słowach: bieda, młodzież i radość. Bieda, bo ona w Bangladeszu krzyczy. Na ulicach, w domach, szkołach. Dzieci i młodzież, bo pozbawieni są nadziei. Tworzy dla nich oratoria, miejsca, gdzie czują się akceptowane i bezpieczne. Organizuje dożywianie i zajęcia lekcyjne, troszczy się o ich zdrowie. Radość, bo każdy dzień zawierza Bogu. Jego misja i praca dają mu wiele radości. Oddaje wszystkie swoje siły i serce Bengalczykom.

Projekt zrealizowany. Dziękujemy!

Drogi ks. Dyrektorze, drodzy współpracownicy i darczyńcy Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego – drodzy przyjaciele. Z całego serca pragnę podziękować za Waszą pomoc w realizacji projektu „wyprawka szkolna, lekarstwa, dożywianie” która była realizowana w nowo powstałej salezjańskiej parafii-misji w Joypurhat, Bangladesz.
Od początków naszej misji prowadzimy tutaj działalność charytatywną, ewangelizacyjną i edukacyjno-wychowawczą. Opiekujemy się chorymi mieszkającymi na wioskach. Najbardziej potrzebujących dowozimy do szpitala, który oddalony jest od naszej misji o ok.100 kilometrów. Prowadzimy rownież działalność ewangelizacyjną, nasza misja terytorialnie obejmuje duży obszar – cale województwo Joypurhat. Często, aby dojechać do wiosek, trzeba pokonać odległość 40 – 50 kilometrów. Naszym priorytetem jest działalność edukacyjno- wychowawcza. W Bangladeszu prowadzimy szkoły i oratoria. Obecnie w Utrail funkcjonuje szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła średnia. W Lokhikul mamy szkołę podstawową do której uczęszcza 100 dzieci. W Joypurhat, w którym od stycznia 2018 roku działa przedszkole uczy się 12 dzieci.
W Joypurhat oprócz bengalczyków mieszka bardzo dużo ubogich rodzin, które należą do różnych szczepów takich jak: Mahali, Oraun, Shantal, Pali i wiele innych. Są to w większości prosci, niewykształceni ludzie, często bardzo zaniedbani. Właśnie tych ludzi objęliśmy naszą szczególną opieką. Dzięki Waszej ofiarności udało się pomóc wielu rodzinom, zwłaszcza dzieciom i młodzieży do której należy przyszłość. Wierzymy, że Wasza pomoc bedzie owocowała i wielu z tych młodych lydzi, którzy dzisiaj mieszkają w slamsach zdobedzie wykształcenie i dobrą pracę.
Dzieki Waszemu wsparciu zrealizowaliśmy bardzo ważny projekt „wyprawka szkolna, lekarstwa, dożywianie”. Za ten dar, jeszcze raz z całego serca pragnę każdemu z Was podziękować. Jesteśmy Wam ogromnie wdzięczni za tą ogromną pomoc, bez której zapewne nie udało by się zrealizować tego projektu. Dziękując, pragnę podkreślić, że dzięki Waszej ofiarności czujemy się zobowiązani do jeszcze gorliwszej pracy charytatywnej i ewangelizacyjnej pośród najbiedniejszych i potrzebujących.

Bóg zapłać. Ksiądz Paweł Kociołek SDB