3996 zł
cel 37370 zł

54
wspierających

Modernizacja i ocieplenie budynku w Odessie

Od 1999 roku salezjanie w Odessie użytkują budynek, w którym mieści się dom księży, kaplica, oratorium, przedszkole, szkoła oraz bursa dla 16 studentów w wieku od 17 do 24 lat.

W ostatnich latach część pomieszczeń została wzmocniona i lepiej wyposażona. Pomimo tego budynek nadal wymaga remontu. W tej chwili priorytetem jest izolacja ścian, która pozwoli zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Działanie to ma duże znaczenie ze względu na niestabilną sytuację na Ukrainie, która prowadzi do wzrostu cen gazu i elektryczności.

W tym momencie księżom z powodu zimna i wilgoci trudno mieszka się w budynku. Warunki pogarszają się zwłaszcza podczas długich zim i w deszczowe dni. Ściany pokrywa grzyb. Może to mieć zły wpływ na zdrowie dzieci, które przychodzą do oratorium czy przedszkola. Z pewnością remont ścian polepszy warunki mieszkaniowe, jak i warunki do nauki i pracy wszystkim użytkownikom budynku (około 600 osób rocznie).

Ponadto pieniądze zaoszczędzone na kosztach energii mogłyby być wykorzystane na realizację działań misji salezjańskiej w Odessie. Jej głównym celem jest zapewnienie możliwości rozwoju i awansu społecznego młodzieży z Odessy.

Odpowiedzialny za projekt jest ks. Michał Wocial SDB

Projekt zrealizowany. Dziękujemy!

Drodzy Przyjaciele i Dobroczyńcy,

Nazywam się Michał Wojcial, w imieniu całej wspólnoty salezjańskiej oraz w imieniu 410 dzieci, za które jesteśmy odpowiedzialni tutaj w Odessie chciałbym Wam szanowni Dobroczyńcy serdecznie podziękować. Dzięki Waszej pomocy udało nam się zrealizować projekt pod nazwą: ” Modernizacja i ocieplenie budynku w Odessie ”

Chciałbym napisać kilka słów o realizacji tego projektu. Budynek szkoły salezjańskiej, oratorium, klasztor i dom wspólnoty zbudowano około 30 lat temu, niestety obiekty te nie były odpowiednio zaizolowane oraz ocieplone, dlatego żywotność i funkcjonalność budynków została znacznie obniżona. Nawet przy maksymalnym ogrzewaniu budynków średnia temperatura nie wzrastała. Budynek szkoły nie był atrakcyjny nawet pod kątem wizualnym. Koszty utrzymania były coraz droższe. Wraz z nadejściem kryzysu w Ukrainie ceny gazu, energii elektrycznej i ogrzewania znacznie wzrosły a to sprawiło, że utrzymanie budynku było bardzo drogie, dlatego podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu remontu, by obniżyć koszty utrzymania. Prace remontowe odbywały się od maja do grudnia 2016. Zakończenie prac planowane było na październik, ale z różnych powodów okazało się to niemożliwe po przeprowadzeniu prac remontowych budynek stał się dużo bardziej ekonomiczny w utrzymaniu, znacznie wzrosła średnia temperatura w domu w okresie zimy do 19 stopni (poprzednio było około 16 stopni), zużycie energii elektrycznej w sezonie zimowym 2016/2017 zmniejszyło się o 8%, a energia termiczna o 14%.Z dniem ukończenia prac remontowych budynek otrzymał drugie życie.. Wraz z projektem dom stał się pełen kolorów, piękny i atrakcyjny. Być może jest to jeden z powodów, dla którego w ciągu ostatnich 10 lat mieliśmy maksymalną liczbę uczniów we wrześniu 2016 roku.

Drodzy przyjaciele i dobroczyńcy. Bez Waszej pomocy oraz “Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego” w Warszawie nie byłoby możliwe zrealizowanie naszego projektu, naszego marzenia. Pamiętajcie, że jesteście obecni w naszych modlitwach.

Z modlitwą i wdzięcznością
Salezjanin z młodzieżą

 ks. Michał Wocial SDB
-misjonarz, pracuje na Ukrainie w Odessie