130084 zł
cel 59800 zł

1913
wspierających

Budowa centrum kulturalnego/kaplicy w Bagjana

Bagjana to niewielka wioska oddalona 50 km od parafii pw. św. Jana Bosko w Lokhikul. Mieszka w niej 35 rodzin ze szczepu Mahali, około 120 osób. Salezjanie pracują szczególnie z rodzinami dotkniętymi nędzą, pomagają im w zdobywaniu środków niezbędnych do codziennego życia, a młodzieży w zdobywaniu wykształcenia.

Wszyscy mieszkańcy praktykowali początkowo religię plemienną. Obecnie są w trakcie katechez neokatechumenalnych i w przeciągu dwóch miesięcy przyjmą Chrzest Święty. Chociaż są bardzo ubodzy i żyją głównie z uprawy ryżu na małych skrawkach ziemi, są otwarci i chętni pogłębiać relację z Jezusem i Kościołem Katolickim.

Projekt 472 zakłada budowę niewielkiego obiektu, który będzie służył mieszkańcom Bagjana jako kaplica i centrum kulturalne, a w przyszłości również jako oratorium salezjańskie, w którym dzieci będą mogły otrzymać pomoc z nauce. Brak szkoły, brak miejsca do modlitwy, sprawowania Eucharystii czy wspólnych spotkań bardzo utrudnia życie mieszkańcom. Najbardziej cierpią na tym dzieci i młodzież, pozbawione szansy na edukację, rozwój duchowy i moralny.

W ramach Projektu 472 na terenie przeznaczonym pod kaplicę podniesiony zostanie grunt, tak aby woda nie wlewała się do budynku w porze deszczowej oraz wybudowana zostanie hala o wymiarach 11 na 7 metrów z dołączonym do niej pomieszczeniem sanitarnym.

Odpowiedzialny za projekt jest ks. Paweł Kociołek SDB

Projekt zrealizowany. Dziękujemy!

Drogi księże dyrektorze, drodzy współpracownicy i Darczyńcy Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, drodzy Przyjaciele. Z całego serca dziękuje Wam za pomoc finansową w realizacji projektu 472 – kaplica w wiosce Bagjan w Bangladeszu.
Pomysł budowy centrum formacyjnego – kaplicy pojawił się po przypadkowej wizycie w wiosce zamieszkałej przez plemię Mahali. Jest to wioska oddalona o około 50 kilometrów od misji w Lokhikul. Wioska, w której niecały rok temu, większość mieszkańców zdecydowała się przyjąć chrzest. Mieszkańcy Bagjana to bardzo ubodzy ludzie, większość z nich nie potrafi pisać ani czytać.
Po otrzymaniu wsparcia finansowego od Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego zaczęliśmy realizację projektu. Na samym początku, ze względu na brak drogi, prace posuwały się bardzo wolno. Ograniczały się głównie do przygotowania terenu pod budowę. Brak drogi był największym naszym problemem i zmartwieniem Dowóz cegieł i materiałów budowlanych był możliwy tylko po żniwach, gdy ludzie zebrali wcześniej zasadzony ryż. Innym problemem był deszcz – po każdych opadach prace przy budowie musieliśmy wstrzymywać i trzeba było czekać aż ziemia będzie nadawała się do transportu materiałów. Mimo rożnych, małych i dużych trudności związanych z budową kaplicy w niedostępnym miejscu, 20 lipca 2017 roku udało się zakończyć budowę. Obecnie czekamy na wizytację naszego biskupa i inaugurację, która odbędzie się prawdopodobnie pod koniec sierpnia.
Wdzięczni Bogu i każdemu człowiekowi który przyczynił się do budowy tego obiektu w “oddalonej od cywilizacji” wiosce, na Twoje ręce księże Jacku, dyrektorze Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, składam serdeczne podziękowania. Serdeczne podziękowania płyną również od mieszkańców wioski Bagjana. Wielkie Bóg zapłać!
Pozostaję w modlitwie za Was, kochani Darczyńcy, każdego dnia.
Serdecznie Bóg zapłać.

Z wyrazami wdzięczności i modlitwą
ks. Paweł Kociołek sdb
Bangladesz