89280 zł
cel 61897 zł

1240
wspierających

Budowa klas na potrzeby alfabetyzacji dzieci w Gomie

Prowincja Kiwu Północne w Demokratycznej Republice Konga sąsiaduje z dwoma państwami: Rwandą i Ugandą. Położenie, bogactwo regionu i konflikty plemienne sprawiły, że w tej części kraju od ponad 20 lat panuje wojna. W stolicy prowincji Gomie osiedliło się ponad 800 tysięcy uchodźców. Przybyli z wiosek, w których trwają walki i mordy. Ci, którzy pozostali, bronią się na własną rękę. Młodzi ludzie z braku środków do życia przyłączają się do zbrojnych ugrupowań.

Misja Bosco Lac położona jest na obrzeżach miasta Goma. To peryferia nie tylko geograficzne. Większość tutejszych rodzin to rodziny przesiedleńcze, żyją w biedzie, cierpią głód. Mimo najszczerszych chęci nie są w stanie posłać swoich dzieci do szkoły. W najgorszej sytuacji są młode dziewczęta, które są wcześnie wydawane za mąż albo podają ofiarą prostytucji.

Na obrzeżach Gomy oraz w przyległych miejscowościach Nyabyunyu i Mugunga żyje wiele dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 20 lat, którymi nikt się nie opiekuje. Nie umieją pisać i czytać, nie chodzą do szkoły, ponieważ nie mają pieniędzy na czesne. Spędzają czas w obozie dla uchodźców w Mugunga lub pracują za małe pieniądze: myją samochody, wykonują prace domowe, opiekują się zwierzętami gospodarskimi, sprzedają plastikowe reklamówki lub drewno opałowe. Inne żebrzą, sięgają po narkotyki lub alkohol, padają ofiarą kradzieży i gwałtów lub sami przyłączają się do grup przestępczych. Żyją nadzieją, że pewnego dnia będą mogły pójść do szkoły.

Projekt 470 ma na celu pomoc w edukacji dzieci i młodzieży w Gomie, aby w ten sposób pomóc im wyjść z biedy. Analfabetyzm to jeden z podstawowych problemów tamtejszego społeczeństwa. Salezjanie pracujący na misji w Bosco Lac próbują dotrzeć do wszystkich, szczególnie do dzieci i młodzieży: tworzą spis tych najbardziej potrzebujących, uwrażliwiają młodych ludzi na potrzebę nauki. Odwiedzają też bary, kawiarnie i obozy uchodźców, aby napotkaną tam młodzież zachęcić do uczestnictwa w lekcjach czytania i pisania.

Brakuje jednak sal lekcyjnych. Salezjanie chcą poprowadzić zajęcia dla 122 dzieci i nastolatków żyjących w okolicach misji. Potrzebne są fundusze na zakup materiałów i wybudowanie 3 klas. Projekt 470 jest częścią 3-letniego programu wsparcia dla ludności Demokratycznej Republiki Konga, który ma na celu walkę z biedą, analfabetyzmem i przestępczością wśród dzieci i młodzieży.

Odpowiedzialny za projekt jest ks. Dominique Kubuya SDB

Zobacz film o projekcie

Projekt zrealizowany. Dziękujemy!

Drodzy Ofiarodawcy i nasi Przyjaciele.

W tym wspaniałym okresie Adwentu korzystam z okazji, aby przekazać nasze pozdrowienia oraz serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji Projektu 470. Piszę ten list, aby potwierdzić pomoc, którą otrzymaliśmy od Was na rzecz naszego centrum Bosco Lac.

Celem wsparcia było wybudowanie klas do nauki w Don Bosco Lac. Teraz możemy napisać, że cel został osiągnięty.

Drodzy Darczyńcy, Przyjaciele, jeszcze raz dziękuję za pomoc finansową. Dziękuję Wam za wszystko co robicie, aby promować ludzkie życie także w tej części Kościoła i świata. Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Ojciec Kubuya Luanda Dominique SDB, Dyrektor Biura Planowania i Rozwoju w DRC EAST / Goma

Projekt 470 - klasy